Şehzade Mustafa Ölüm Sebebi

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 2 Eyl 2012 tarihinde açılan konu


 1. Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuninin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu.
  Mustafa çok iyi eğitilmiş bir şehzade, çok cesur ve başarılı bir askerdi de aynı zamanda. Halk ve asker nezlinde de çok sevilirdi.Kanuni Sultan Süleyman, yaşı ilerleyince oğullarından hangisinin tahta çıkacağı yönünde bir çekişme başladı.

  Tahtın en güçlü şehzade adayı olarak görülen Mustafa, 4 şehzade annesi Hürrem Sultanı oldukça rahatsız etmiştir. Öyle ki Hürrem Sultanın Şehzade Mustafayı ortadan kaldırmak için türlü entrikalar çevirdiği bilinir. örneğin Sadrazam Rüstem Paşaya Şehzade Mustafanın, babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini belirtir sahte mektuplar yazdırmıştır.

  Kanuni Sultan Süleyman ise ne yazık ki bu oyunlara kanarak Nahçivan Seferi sırasında Konya civarında konaklandığı sırada babasının elini öpmeye gelen Şehzade Mustafayı boğdurarak öldürtmüş, bununla da kalmayıp cesedini çadırın önüne astırmıştır. Bu olaya tanık olan Hürrem Sultanın oğlu Cihangir de olayın üzüntüsüyle henüz 22 yaşındayken hastalanarak hayatını kaybetmiştir. Şehzade Mustafanın 7 yaşındaki oğlu da ileride intikam almak isteyeceği düşüncesiyle öldürülmüştür.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Tem 2014

Yükleniyor...