Şehzade Mustafa Şehzade Mehmeti Öldürecek mi?

'Popüler Diziler' forumunda zamaneanne tarafından 12 Ara 2012 tarihinde açılan konu

  1. Şehzade Mustafa Kardeşini Öldürecek mi?    Muhteşem Yüzyıl'ın bu akşamki bölümüne şehzade Mustafa ve kardeşi Mehmet'in akıbeti hakkındaki rüya damgasını vurdu. Sultan Süleyman rüyasında Şehzade Mustafanın kardeşinin kellesini aldığını gördü. Ancak tarihte böyle bir olay söz konusu değildir.

    Ama bu dedikodular şehzade Mustafayı ölüme götürmüştür. Tahtın en güçlü şehzade adayı olarak görülen Mustafa, şehzade mehmetin annesi Hürrem Sultanı oldukça rahatsız etmiştir. Öyle ki Hürrem Sultanın Şehzade Mustafayı ortadan kaldırmak için türlü entrikalar çevirdiği bilinir. örneğin Sadrazam Rüstem Paşaya Şehzade Mustafanın, babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini belirten sahte mektuplar yazdırmıştır.

    Kanuni Sultan Süleyman ise ne yazık ki bu oyunlara kanarak Nahçivan Seferi sırasında Konya civarında konaklandığı sırada babasının elini öpmeye gelen Şehzade Mustafayı boğdurarak öldürtmüş, bununla da kalmayıp cesedini çadırın önüne astırmıştır. Bu olaya tanık olan Hürrem Sultanın oğlu Cihangir de olayın üzüntüsüyle henüz 22 yaşındayken hastalanarak hayatını kaybetmiştir. Şehzade Mustafanın 7 yaşındaki oğlu da ileride intikam almak isteyeceği düşüncesiyle öldürülmüştür.
     
Yükleniyor...