Selam Vermek, Tokalaşmak Sevap mıdır?

'Ayetler ve Hadisler' forumunda DiScOvErEr tarafından 9 Şub 2010 tarihinde açılan konu

  1. Selamlaşma: Hz. Peygamber (asv) Allah'a yemin ederek başladığı bir sözünde, "İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız." buyurduktan sonra yanındakilere, aralarında sevgi bağını ancak selâmlaşarak kurabileceklerini bildirmiştir (Müslim, "Îmân", 93-94). Selâmın bu önemi sebebiyledir ki, Kur'ân-ı Kerîm'de evlere girerken mutlaka selâm verilmesi (en-Nûr 24/27), selâma daha güzeliyle veya aynıyla karşılık verilmesi (en-Nisâ 4/86) emredilmiştir.

    Tokalaşma: Kaynaklarda genellikle musâfaha kelimesiyle ifade edilen tokalaşma Hz. Peygamber (asv)'in sünnetinde de yer alan İslâmî bir muaşeret kuralıdır. Bu kelimenin kökü olan "safh" kelimesinin âyetlerde "hoşgörülü ve affedici olma" anlamlarında geçtiğini dikkate alarak (meselâ bk. el-Bakara 2/109; el-Hicr 15/85; ez-Zuhruf 43/79), tokalaşmanın da bir kimsenin, elini sıktığı insana karşı hoşgörüsünü, affediciliğini ve sevgisini simgeleyen bir davranış olarak değerlendirmek gerekmektedir. Nitekim dargın olan kimselerin el sıkışarak barışmaları birbirlerini affedip yeniden dost olduklarını ifade eder. Tokalaşmanın bu yüksek ahlâkî anlamı sebebiyle olmalıdır ki Hz. Peygamber (asv), "Birbiriyle karşılaşan iki Müslüman tokalaştığında, daha oradan ayrılmadan hataları affedilir." (Ebû Dâvûd, "Edeb", 142) buyurmuştur.
     
  2. Cevap: Selam Vermek, Tokalaşmak Sevap mıdır?

    Zamanımızda selamlaşmakta değişti, ya eller havada çakışır ya kafalar birbirine tokuşturulur yada değişik hareketlerle işaretleşmeler yapılır oldu. Peygamber efendimizin sünneti nerde kaldı?
     
Yükleniyor...