Selçuk Altun’dan “Bizans Sultanı”

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 12 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Selçuk Altun’dan Bizans Sultanı
  Selçuk Altun dan
  Bizans Sultanı
  [​IMG]

  Selçuk Altun’un yeni romanı Bizans Sultanı, geçen günlerde Sel Yayınları’nca yayımlandı. Kitap, bir roman olmasının yanında adeta Bizans ve eski İstanbul tarihi üzerine bir kaynak niteliğine de sahip.


  Bizans resmi tarihine göre yaşlı imparator XI. Konstantinos, başkent surlarında Osmanlı kuvvetlerine kılıç sallarken öldü. Bazı tarihçilere göre o, Türklerin elinden son anda kurtulan bir Ceneviz gemisiyle kaçmıştı. Konstantinopolis (İstanbul) düştükten sonra imparatorun cesedi bulunamadı. İstanbul’un fethinden 555 yıl sonra, üç gizemli adam Galata’da yaşayan bir akademisyene ulaştı. Onlar 1475′te İtalya’da ölen, son Bizans imparatorunun vasiyetini yerine getirmek için kurulan gizli örgüte mensuptular. Bir satranç ustası olan genç adama, XI. Konstantinos soyundan geldiğini kanıtladılar. O artık sürgündeki Bizans imparatoru XV. Konstantinos’tu. Örgütün başına geçmek ve servetine hükmetmek için ata vasiyetinin son maddesini yerine getirmesi; vasiyetin ne olduğunu öğrenmesi içinse altı duraktan oluşan bir sınavdan geçmesi gerekiyordu.Bu roman, gezegene modern yaşamın tohumlarını atan Bizans uygarlığına bir saygı buketidir. Bizans Sultanı’nda okur, bir gizem ve gezi hipodromuna girecek.

  ***

  Selçuk Altun 1950’de Şavşat-Artvin’de doğdu. 1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi işletmecilik Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde 1974 yılında master’ını tamamladı. Özel sektörde, genellikle finans kesiminde yöneticilik yaptı. Dergi ve gazetelerde, kitap ve kitabevleri üzerine kılavuz denemeler kaleme aldı, derleme ve seçkilerde çevirmenlik yaptı. Romanları, Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir, Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca, Ku(r)şun Lezzeti ve Annemin Öğretmediği Şarkılar ilgiyle karşılandı.
   
  Son düzenleme: 12 Haz 2011
Yükleniyor...