Şerri hayra çevirmek için dua yapılır mı

'Dualar ve Faziletleri' forumunda cCasT tarafından 2 Oca 2011 tarihinde açılan konu

  1. Şerri hayra çevirmek için dua yapılır mı


    Zira Müslümanlar böylesi istemedikleri veya onlar için hayırsız olan durumlarda dua etmek yerine karamsarlığa, moral bozukluğuna, hatta bir çok günaha düşebilmekteler. Oysa ki dua müminin silahıdır. Bununla birlikte kader dahil her şey yüce Mevla’mızın kudretine bağlıdır ve Mevla’mızın gücü hiç şüphe yok ki her şeye yetmektedir.

    Örneğin bir şeyin olmasını çok istiyorsunuz ve bir yandan da olur ise bazı sıkıntılar çıkacağını da biliyorsunuz. Bu durumda duaya sarılmalı ve samimiyet ile Mevla’mızdan yardım istemeliyiz. Bu dua “Ya Rabbi şüphe yok ki sen her şeye gücü yetensin. Sen bu işi hakkımda hayırlı eyle ve bana nasip eyle” şeklinde olabilir.

    Bu noktada önemli olan şudur, bu duayı ettikten sonra eğer duamızın kabul olmadığı görür isek sıkıntıya girmemeliyiz. Zira her şeyi hakkı ile bilen Mevla’mız bizim bilmediğimiz ve anlayamayacağımız derecede bir sonsuz bilgiye sahiptir ve istediğimiz şeyi nasip etmeyişinde mutlaka çok önemli nedenler vardır. Zira durum bu kadar mühim olmasa yüce Mevla’mız hiç bir kulunun duasını geri çevirmeyecek kadar büyük bir Rahmet sahibidir. Özetle, sorunuza cevap verecek olur isek samimiyet ile yapılan bir dua ile hayırsız şeyleri hayra çevirmek mümkündür
     
Yükleniyor...