Ses yalıtımının günlük hayatımızda sağladığı yararlar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 19 Mar 2015 tarihinde açılan konu

 1. Ses yalıtımının günlük hayatımızda sağladığı yararlar

  Ses bir enerji çeşitidir, dalgalar halinde yayılır ve cisimlerin titreşmesi ile oluşur. Her enerjinin alansal değişimi için yani bir noktadan diğerine iletimi için bir taşıyıcı ortama ihtiyacı vardır. Bir enerji çeşiti olan ses de iletimini bir ortamda yapabilir. Atmosfer ses iletiminin en yoğun yapıldığı ortam olmasına karşın ses katı ve sıvı maddeler ile de iletilebilir ve en hızlı yolu katı ortamlarda yapar.

  Ses yalıtımı genellikle opera,konser vb. gibi yerlerde kullanılır.Bunun yapılmasının nedeni sesin dengeli bir biçimde yayılıp soğrulmasıdır.

  Binalarda ses izolasyonu iki grup olarak incelenebilir.
  Akustik Yalıtım : Kalabalık insanların bulunduğu mekanlarda ses şiddet seviyesi yüksek olmasa bile sürekli bir uğultu vardır. Mekanın iç yüzeyinin kaplı olmasından dolayı sesin yankılanması nedeniyle oluşan bu uğultu akustik önlemlerle gürültü seviyesi düşürülebilir.
  Ses Geçiş Kaybı : Gürültünün bir mekandan diğerine geçişini önlemek için yapılan uygulamalara “ses geçiş kaybı yalıtımı” denir. Sert yüzeyli malzemeler sesi daha az yutarak yansıtır.

  Ses yalıtımı , rahatsız edici olan seslerden korunulması için gereken alanlarda yapılması büyük önem taşımaktadır.Dışardan gelecek olan sesi engelleyemediğimizden , doğal bir sorun olduğundan tek çarenin ses yalıtımı yaptırmak olduğunu görebiliriz.Ses yalıtımı günümüzde binalarda pek fazla kullanılmasa da farklı kuruluşlar da mutlaka olmak zorunda olan bir sistemdir.Sinemalar , müzik salonları , konser salonları ve stüdyolarda farklı seslerin oluşması yapılan işlemlere engel olan bir durumdur
   
  Son düzenleme: 18 Mar 2015
Yükleniyor...