Şevval Orucu Önemi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Masal tarafından 23 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şevval Ayında 6 Gün Orucun Önemi


  Şevval Ayı Orucunun Önemi Nedir  Ramazan bayramının ilk günü şevval ayının birinci günüdür. Ramazan bayramının ilk günü, Kurban bayramının ise ilk dört günü oruç tutmak dinen haramdır. Bu günleri takip eden günlerde, nâfile oruç tutulabilir.

  Şevvâl ayında tutulacak oruçlara dâir Bilindiği üzere Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere, günlere ve aylara husûsî kıymet vermiş, bu zamanlardaki duâ ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibâdet yapmaları, duâ ve tövbe etmeleri için bu gece, gün ve ayları sebep kılmıştır.

  Her zaman oruç tutmak sevâptır; fakat Şevvâl ayında tutulan orucun daha çok sevâbı vardır.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v), ramazan ayının bitimiyle başlayan şevval ayı içinde altı gün oruç tutmanın çok sevap olduğunu şöyle ifade etmiştir: "Kim ramazan orucunu tutar; ardından da ona şevval ayından altı gün oruç eklerse, bütün yılı oruç tutmuş gibi olur." 66

  İslâm büyükleri bu orucu, hadisin bir başka rivayeti olan, "Kim bayramın birinci gününden hemen sonra peş peşe altı gün oruç tutarsa, senenin tamamını oruçlu geçirmiş gibi olur"
  şeklindeki rivayeti de dikkate alarak; şevval ayının hemen başında, bayramın birinci gününden sonra, ardı ardına şevval orucunu tutmayı daha güzel (müstehap) bulmuşlardır.
   
Yükleniyor...