seyit on başı kimdir kısaca

'Sorun Cevaplayalım' forumunda MeriH tarafından 19 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. seyit on başı kimdir kısaca


  Seyit On Başı;

  Abdurrahman oğlu Seyyid, 1889da Balıkesir Havranın Çamlık köyünde doğar. Seyit Ali Çabuk veya başka bir ifade ile Seyit Ali Onbaşı,Annesin adı Emine idi. Balkan Harbi çıkınca onu askere alırlar. Pehlivan yapılı olduğu için adının başına bir “Koca Lakabını yakıştırırlar.


  1909 yılında Osmanlı Ordusuna katıldı. Balkan Savaşında çarpıştı. I. Dünya Savaşının başlaması ile Çanakkale Cephesinde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915′de Müttefik donanması Çanakkale Boğazını geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyasında görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Çatışma sırasında Fransız savaş gemisi Bouvet vurularak hareketsiz kaldı ve batmaya başladı. Gemi mürettebatını kurtarmak için yardıma İngiliz Ocean ve Fransız Irresistible gemileri geldi. Ancak çatışma sırasında Seyit Alinin görevli olduğu topun vinci arızalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram (bazı kaynaklarda 275 Kg) ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Oceana hafif bazı hazarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz gemisi Oceana ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, bu nedenle mürettebat gemiyi terk etmek zorunda kaldı. Ocean da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşından top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı yine savaş çıksın yine kaldırırım dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

  Savaşın sona ermesi ile 1918′de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Eyl 2015
Yükleniyor...