Şeytanı Düşman Bilmek

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 8 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şeytanı Düşman Bilmek
  Şeytan sizin düşmanınızdır

  Ey kardeşim!

  İbadet ve kulluk yolunda insanın önüne çıkan dünyalıklar ve dünya ehli kimselerden oluşan engelleri aştıktan sonra üzerine düşen, şeytanla savaşmak ve onu mağlup etmektir. İki sebeple bunu başarmak zorundasın:

  1. Sebep: Şeytan apaçık bir düşman ve saptırıcıdır. Onunla asla barış yapılamaz, hiç ummadığın anda seni gafil avlamaya çalışır. Şeytan ancak tam anlamıyla seni felakete sürüklediğinde rahat eder. Öyleyse bu kadar tehlikeli ve uzlaşmaz düşmana karşı asla güven duyulamaz. Allah Tealânın kitabındaki şu iki ayeti iyice düşünmelisin:

  “Ey Ademoğulları! Ben size şeytana tapmayın, o size apaçık düşmandır, diye emretmedim mi? (Yâsin, 60)

  “Şeytan sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman belleyin! (Fâtır, 6)

  Bu ayetler insanı şeytana karşı son derece sakındırmakta ve uyanık olmaya çağırmaktadır.

  2. Sebep: Şeytan yaratılışı gereği sana düşman ve seninle savaşacak yapıdadır. O, gecenin her anında, gündüzün her saniyesinde düşmanlık oklarını sana fırlatmakta olduğu halde, sen bunlardan gafil olursan acaba halin ne olur?
  Sonra senin şöyle özel bir durumun da var: Sen Allaha ibadet etmekte, davranış ve sözlerinle de insanları Allahın kapısına davet etmektesin. Bu ise şeytanın çabasına, arzusuna ve mesleğinin zıddına bir faaliyettir. Sen böyle yapmakla şeytanı hedef tahtasına koymaktasın. Şeytanı öfkelendirmekte, oyununu bozmakta ve yaptıklarını boşa çıkarmaktasın.

  Buna karşılık elbette o da seni hedef tahtasına koyacak ve sana karşı tuzaklar kuracaktır. Seni saptırmaya çalışacak, hatta seni tamamen helâk edinceye kadar devam edecektir. Yaptıkların sebebiyle şeytan senden rahatsızlık duymakta, kendini güvende görmemektedir.

  Kendisine karşı düşmanlık yapmayan, zıddına hareket etmeyen hatta kendisini tasdik eden kâfirlere, sapıklara ve arzusuna uyanlara bile kötülük yaparak felakete sürüklemeye çalışan şeytanın; kendisine savaş açmış, onunla mücadele eden, onu öfkelendiren birine karşı nasıl davranmasını bekliyorsun? Onun diğer insanlara karşı genel bir düşmanlığı var.

  Ey ibadet ve ilim yoluna girmiş kişi, sana karşı şeytanın özel bir düşmanlığı var! Senin durumun şeytan için önemli. Ayrıca şeytanın sana karşı nefs ve heva gibi yardımcıları da var. Sana yaklaşacakları değişik sebepler, yollar ve kapıları var. Sen ise bunlardan gafilsin!

  semerkand dergisi
   
Yükleniyor...