Şeytanla Mücadelenin Yolu

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 8 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şeytanla Mücadelenin Yolu
  Şeytanla savaşma metodu

  Şeytana karşı ne ile savaşmalı, onu ne ile yenip alt etmeliyim? Tasavvuf ehlinin bu konuda iki görüşü vardır:

  Birinci görüş: Şeytanı defetmenin tek yolu Allaha sığınmaktır, başka yolu yoktur. Çünkü şeytan Allah Tealânın sana musallat ettiği bir köpektir. Eğer onunla savaşmakla ve çözüm yolları aramakla meşgul olursan yorulur, vakit kaybedersin. Belki seni alt eder, ısırır veya yaralar. Halbuki köpeğin sahibine müracaat edip köpeği susturmasını istemek daha doğru bir yoldur.

  İkinci görüş: Şeytanla savaşma yolu. Şeytana karşı harekete geçip ona muhalefet etmeli, onu reddederek baştan defetmelidir.

  Bana göre en doğru yol bu iki görüşü birleştirmektir. Yani, Cenab-ı Hakkın bize emir buyurduğu gibi öncelikle şeytanın şerrinden Allaha sığınmalı. Şeytanın şerrine karşı Allah kâfidir. Buna rağmen şeytan bize musallat oluyorsa, bunun Allah Tealânın bir imtihanı olduğunu bilmeliyiz. Allah Tealâ şeytana karşı savaşımızdaki samimiyetimizi, emirlerine bağlılığımızın gücünü ve sabrımızı denemektedir. Nitekim Allah Tealâ kâfirleri müminlere musallat etmektedir. Halbuki onların işlerini ve şerlerini bitirmeye kudreti kâfidir. Bunu cihad, sabır, deneme ve şehitlikten müminlerin nasipleri olsun diye yapmaktadır. Cenab-ı Hak şöyle buyurur: “Allah müminleri ortaya çıkarmak, sizden şehitler edinmek için (zamanı kâh lehinize kâh aleyhinize çevirmektedir). (Âl-i İmrân, 140)

  “Yoksa siz, Allah içinizden cihad edenleri sınayıp bilmeden, sabredenleri sınayıp bilmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? (Âl-i İmran, 142)

  Meselenin özü bundan ibarettir.


  --------------------------------------------------------------------------------
   
Yükleniyor...