Short Track Nedir

'Türkçe Sözlük' forumunda Aysell tarafından 15 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Short Track ne demek
  Short Track hakkında bilgi


  Short Track kısa mesafe hız pateni olarak tanımlanmaktadır. Kısa kulvar yarışlarında şerit işaretleri olmayan bir daire içinde yarışan altı patenci vardır. Çarpışmalara sık rastlanır. Ayrıca kısa parkurlarda düzenlenen dört kişilik takımların katıldığı bayrak yarışları da vardır.

  Kulvar teknikleri

  Kısa kulvar genellikle buzdan bir paten alanı üzerine kuruludur. Parkurda yarış çizgisi yoktur. Kısa kulvar yarışçıları 111.12 mlik kulvarda pozisyon bulabilmek için itişirler.

  Başlangıçta hız kazanabilmek için kısa hızlı adımlar kullanır. Vücutlarını öne eğen patenciler, dizlerini büker ve hız kazanmak için kollarını sallarlar. Aerodinamik etkisiyle profilleri ne kadar alçalırsa o kadar çok hız kazanırlar.

  Sporcu giysisi

  Kısa kulvar yarışlarında, patenciler kurşun geçirmez kıyafetlerde de kullanılan “Kevlar astarlı, vücutlarını saran kıyafetler giyerler. Ayrıca kask takarlar, boyunlarını bacaklarını ve dizlerini de korurlar. Kısa kulvarda dönüşlerindeki köşeler o kadar dardır ki parkurun iç kısmında kalan el buzu sıyırır. Ellerini buzun üzerine koyduklarından eldivenler de zorunludur.

  Paten Farkları

  Sürat pateninin alt kısmının yandan görünümü figür pateninin iç bükey görünüşünün aksine düzdür.

  Kısa parkur pateninin çelikleri uzun ve incedir. Alt kısma bir köşeden diğerine uzunlamasına yerleştirilir ve köşelerde kolaylık sağlaması için kıvrımlandırılır.

  Yarışçı profili

  Hız pateni yarışlarında özellikle kısa kulvarda yüksek hızla virajlara girmesi söz konusu olduğundan iyi bir teknik ve cesaret vazgeçilmezdir. Sürat patencileri güçlü ve dayanıklı olmalıdırlar.

  Alıntı
   
Yükleniyor...