Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

'Bebek Bakımı' forumunda Belinay tarafından 29 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!
  Selçuk Üniversitesi’nde (SÜ) yapılan bir araştırmada, hamilelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinin yüzde 23’ünün, normalden daha zayıf olarak dünyaya geldiği ortaya çıktı.

  [​IMG]

  Prof. Dr. Selma Çivi, “araştırmamızda hamilelikte içilen sigaranın, her çocuktan ortalama 130 gram aldığını tespit ettik” dedi.

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Selma Çivi, insan vücuduna birçok zararı olduğu bilinen sigaranın, erkeklerin yanı sıra hamile kadınlar ve anne karnındaki bebekleri için de büyük zararları olabileceğini söyledi. Sigaranın, hamile kadınların çocukları üzerinde ne derece etki yaptığını ortaya çıkarmak için bir araştırma yaptıklarını ifade eden Çivi, söz konusu araştırmanın, SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniği’ne gelen 600 hamile kadın ve bebekleri üzerinde gerçekleştirildiğini söyledi. Araştırmada, gönüllü hamile kadınlara sigara alışkanlıkları, sigara içme sıklıkları gibi konularda toplam 64 soru yönelttiklerini vurgulayan Çivi, şunları kaydetti:  “Doğumdan sonra, mülakat sonuçlarıyla, yeni doğan bebeklerin fiziksel özellikleri ve sağlık durumlarına ilişkin veriler karşılaştırıldı. Yaklaşık 6 ay süren çalışma sonrasında, hamile kadınların yüzde 7.3’ünün gebeliğin herhangi bir döneminde, yüzde 2.5’inin de gebelik süresince devamlı sigara içtiğini tespit ettik. Buyüzde 2.5 sigara içen grubun yüzde 81.8’inin de kocalarının, hamilelikdöneminde eşinin bulunduğu kapalı ortamda sigara içtiği ortaya çıktı. Buradan da görüleceği gibi hamile kadınlarda sigara içme oranları küçümsenmeyecek kadar yüksek. Ancak aynı araştırmamızda gebelikte bu sigara içme oranının eğitimle bir ilgisi olmadığını gördük.”

  Çivi, anket uyguladıkları hastalardan aldıkları sonuçları yeni doğan çocuklarının tahlil ve test sonuçlarıyla karşılaştırdıklarını belirterek, bu karşılaştırma sonunda, sigaranın genel olarak insan sağlığına ve özellikle anne karnındaki çocuğa zararı açısından çok çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını kaydetti.

  SİGARA İÇEN ANNENİN ÇOCUĞU ZAYIF
  Araştırma sonucunda hamilelik döneminde devamlı sigara içen yüzde 2.5 oranındaki kadınların çocuklarının, sigara içmeyen annelerin çocuklarına göre daha zayıf olarak dünyaya geldiğini belirlediklerini anlatan Çivi, şöyle devam etti:

  “Devamlı sigara içen annelerin yüzde 4.5’inin çocuklarının ölü doğduğunu, içmeyenlerin ise 2.7’sinin ölü doğduğunu tespit ettik. Bu sigaranın anne karnındaki çocuğa zararının açık bir kanıtıdır. Yine, hamilelik boyunca sigara içen annelerin yüzde 23’ünün çocuklarının, normal olarak kabul edilen 2.5 kilogramın altında doğduğunu belirledik. Sigara içen kadınların çocukları ortalama 2.899 kilogram, içmeyenlerin çocukları ise ortalama 3.029 kilogram doğdu. Yani araştırmamızda hamilelikte içilen sigaranın her çocuktan ortalama 130 gram aldığını tespit ettik. Bu sonuçlar, sigaranın daha anne karnındaki çocuk üzerindeki zararının en açık ve çarpıcı bir göstergesidir.”

  Kaynak: A.A ​
   
  cemre gizem özen bunu beğendi.
 2. Cevap: Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

  güzel paylaşım eline sağlık :f20::f118:
   
 3. Cevap: Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

  sigara kullanan anne adayları hamileliğin belli döneminde ister istemez bırakıyor sigarayı ve içemiyor nadir olarak bırakamayan anneler için okunması gereken bir yazı...
  Yanlış bilgilendirmek istemem kimseyi ama benim doktorum hamilelikte sigara kullanan annenin bebeğinde halk arasında söylendiği gibi, fiziksel yada zihinsel bir sorun olmayacağını sadece gelişiminin geç olacağını söylemişti. Tabi bu demek değil ki sigara içmeye devam :f21:bebeğimizin ve kendimizin sağlığı için hiç yapamıyorsak bile günde 1 yada 2 taneye düşürmemiz şart tabi hiç içmemek en güzeli :f40:
   
 4. Cevap: Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

  ya hamilelikte azaltmak diyebi seçenek yok
  malum o dönem hayatınınızın en önemli dönemlerinden biri
  bu sevinci hayat neşenizi bi kabusa döndürmemek için çogu anne zevklerinden ödün verebilir bence
  paylaşım için teşekkürler Belinay
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Oca 2009
 5. Cevap: Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

  teşekkürler belinay
   
Yükleniyor...