Sİgaranin zararlari tÜtÜn dumaninin zararlari

'Sağlık Rehberi' forumunda Romantiq tarafından 7 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SİGARANIN ZARARLARI

  TÜTÜN DUMANININ ZARARLARI

  Tütün dumanına maruziyet, başkalarının içtikleri tütün ürününden soluduğumuz duman ya da yanan bir sigara, puro, pipo ve benzeri tütün ürününden kaynaklanan dumandır.  TÜTÜN DUMANINA MARUZ KALMAK ÖLDÜRÜYOR...

  Tütün dumanına maruziyet, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olmaktadır.

  1) Bu duman karışımı; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4.000 kimyasal madde içerir. Arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 40 tanesi kanserojen olan bu kimyasal karışımlar, tütün dumanında, sigarayı içen kişinin doğrudan içine çektiği dumandan çok daha fazla bulunur.

  2) Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

  3) Çocuklar tütün dumanın zararlı etkilerine karşı çok daha hassastırlar.

  4) Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.  TÜTÜN DUMANINA MARUZ KALMANIN BİRAZI BİLE ZARARLIDIR...

  1) Başkalarının tütün dumanına sadece 30 dakika maruz kalmak, uzun süreli sigara içiciliğinde ortaya çıkanlarla aynı fiziksel etkileri ortaya çıkarmakta ve sigara içmeyenlerde kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.

  2) Başkalarının tütün dumanını solumaktan kaynaklanan kanser ölümlerinin oranı; asbest, radyoaktif nükleid, arsenik, benzen, vinil klorür, radyasyon, pestisid (tarım ilaçları), tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar, endüstriyel kimyasallar ve madeni atıkların hepsinin toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazladır.

  TÜTÜN DUMANINA MARUZİYET ÖZELLİKLE ÇOCUKLARI TEHDİT ETMEKTEDİR...

  Bebeklerde ve çocuklarda

  1) Ani bebek ölümleri,
  2) Astım vakaları,
  3) Kulak enfeksiyonları,
  4) Solunum yolu enfeksiyonları

  her yıl artış göstermektedir.

  Tütün dumanına maruz kalmak, bebeklerde düşük doğum ağırlığına neden olmaktadır.


  Hele Hele Biz Çoçuklar çok dikkat etmeliyiz Sigara içenleride uyarıyorum Lütfen sigara içmeyin sizin sağlığının ve bizim sağlığımız için :f63::f63:
   
Yükleniyor...