Sigarayı bırakmak için bir nedeniniz daha var!

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 25 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Sigarayı bırakmak için bir neden daha!


  Sigaranın insan vücuduna birçok zararı bulunmakta özellikle yaş ilerledikçe sigaradan kaynaklar çok daha fazla görülüyor.

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/sigarayi-birakmaniz-icinbirnednedaha-26180.jpg]sigarayi-birakmaniz-icinbirnednedaha-26180[/IMGALT]

  Ayrıca genç yaşlarda anne ve baba olmak isteyen çiftlerin tedavi süreclerinde sigarayı bırakmalarının tedaviyi olumlu yönde etkileidğini biliyormuydunuz.Kısırlık tedavisinde, sigarayı bırakmak tedavinin başarısını büyük ölçüde etkiliyor.

  Sigaranın kadınlar üzerinde yarattığı etki şöyle:Kadınlarda Sigara yumurtalık kalitesini düşürürken, yumurta verimi ve üreme performansını da olumsuz etkiliyor.Sigara içimi ile alınan nikotin, yumurta hücrelerini bozuyor ve erken menapoza girilmesine neden oluyor.

  Erkeklerde sigaranın başıca etkileri şöyle:Sigara içimi, erkek üreme sağlığına da olumsuz etki etkiliyor. Yoğun sigara içen erkeklerin, spermlerinde daha fazla olarak şekil ve hareket bozukluklarına ve anomalilere rastlanıyor.

  Tüp bebek tedavisi gören kadın ve erkekler büyük risk altındalar.Sigara içen kadınların sigara içmeyenlere göre iki kat daha düşük şansları bulunuyor.Bu nednele tüp bebek tedavisi görecek kadın ve erkeklere sigarayı bir an önce bırakmaları öneriliyor.Aynı şekilde sigara içen erkeklerde de problemler görülüyor.Sigara içen erkeklerin spermleri ile tüp bebek yapıldığında gebelik şansı, içmeyen erkeklere göre azalma görünüyor.Bu nedenle erkeklerinde Tedaviye başlamadna 6 ay öncesinden sigarayı bırakmaları öneriliyor.
   
Yükleniyor...