sığla yağının cilde faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda küLkedisi tarafından 29 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. sığla yağının cilde faydaları

  Sığla yağının oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Sığla yağı, antiseptik, yara iyi edici, bilhassa uyuz böceğine karşı, parazitleri yok edici ve balgam söktürücü etkilere sahiptir. Vücudun içinde, balgam söktürücü ve belsoğukluğunu iyi edici olarak kullanılır. Haricen ise, vücut parazitlerine karşı merhem halinde kullanılır.
  Sığla Yağı, yatıştırıcı özelliğe sahip olduğundan, özellikle romatizma ağrılarını azaltmakta etkilidir. Sığla yağı romatizmal hastalıklarda ağrıyan bölgenin üzerine direk sürülerek üstü streç poşetle kapatılır. Bu şekilde bir gece bekletilir.

  Sığla yağı cilt için de oldukça faydalıdır. Özellikle cilt kuruluğunda faydası çok büyüktür. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Vücuda kuvvet verir. Adet söktürücüdür. Mide hastalıkları konusunda son derece faydalıdır. Özellikle mide ülserine yarar sağlar.

  Sığla yağı, sağlık alanında mide ülserinin düşmanı olarak kullanılır. Yara iyileştirici etkisi olduğu için midedeki yaraları iyi eder. Mide ülseri ve on iki parmak bağırsağı rahatsızlıklarında sığla yağı ile şeker ya da bal karıştırılarak içildiğinde mide ve bağırsakları rahatlatır. Bu karışım kür olarak da uygulanabilir. 21 gün içilir. Bir hafta ara verilir.
  Sığla yağı, ilaç ve parfüm yapımında kullanılır. Kuru üzümle birlikte yenirse, zihni açar, öksürüğü keser ve kusmayı önler. Ter kokularını gidermekte etkilidir. Sığla yağı parfüm kokusunun uçmasını engellediği için parfümlerde, cildi yumuşattığı için sabunlarda kullanılır. Ayrıca sığla ağacının kabuklarından buhur yapılarak evde yakılırsa eve hoş bir koku yayılır. Evdeki kötü kokuları yok etmek için biçilmiş kaftandır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Ara 2016