Şike Davasında Kritik Gün 24 Şubat

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 24 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şike mahkemesinde kritik Karar 24 Şubat 2012


  Çağlayanda devam eden Şike davasında Aziz Yıldırım ve diğer sanıkların tahliyesi görüşülecek.Şuanda 23'ü tutuklu 93 sanık için açılan davanın 8. duruşması yapılıyor. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, bugün savunmaların tamamlanmasının ardından tutuksuz yargılanma taleplerini değerlendirecek.

  Davanın dünkü duruşmasında, Aziz Yıldırım salı gününden yarım kalan savunmasını tamamlamış, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Cemil Turan ve Mehmet Yenice de savunmalarını yapmışlardı.

  İşte 24 Şubat 2012 Şike Mahkemesinin bu günki duruşmasında yaşananlar

  - Mahkemeye 13:30'a akadar ara verildi.

  Hakim: "Abdullah Başak sizi arıyor, kadro veriyorsunuz. O da 'Mehmet Yıldız yok, ne güzel işte' diyor. Siz ne düşünüyorsunuz?" Çelebi: "Kadroları verdiğim telefon konuşmasını dinleyin, o zaman başka anlam, yazıya dökünce başka anlam çıkar."
  "Fenerbahçe kongre üyesi ve Sivasspor yöneticisisiniz. Bu son maçta kimin kazanmasini istediniz?" sorusuna Çelebi "Ne yapacağımı şaşırdım maçta. Fenerbahçe gol atıyor, sevinemiyorum. Sivasspor gol atıyor, sevinemiyorum. En sonunda eve gittim" dedi.
  - Ahmet Çelebi: "Menfaat temin etmedim, basında takımını satan yönetici gibi lanse edildim. Emir almayacak yaşta ve konumdayım, ama iddianamede 'Aziz Yıldırım'dan emir alıyor muşum' gibi göstermişler. Aziz Yıldırım'a saygı duyarım, ama bana emir vermesini gerektirecek bir konumda değiliz ki."
  - Hakim: "Mehmet Yıldız, senin oğlun degil, kardeşin degil, seni niye ilgilendiriyor?" elebi: "Ben sivasspor yoneticisiyim sayın hakim."
  - Ahmet Çelebi: "Sivasspor'un yöneticisiyim. Zaten Sivas'a gideceğim. Gitmişken Trabzonspor'un teşvik girişimi var mı, bakmak için 2 gün öncesi gittim. Mecnun Başkan'la da Sivas'ta 'Bu teşvik girişimleri Trabzon tarafından var mı?' diye konuştum. Bana söylendiği saniyede Mecnun Başkan'a bu teşvik girişiminden bahsettim. Çünkü böyle şeylere karşıdır. Sivas'a gittiğimde bu konuda sohbet ettim. Mehmet Yıldız'a birşey teklif etsem, yarın öbür gün bunu yapmasını nasıl engellerim?"
  - Ahmet Çelebi: "Bülent İşcan'la konuşmalarımız var arada, Trabzonspor-Sivasspor maçıyla ilgili. Trabzon'un teşvik verebileceğini duydum. 'Önceden git konuya hakim ol. Buna izin verirsek, Aziz Başkan bizi affetmez' dedi."
  - Ahmet Çelebi: "Bülent İşcan, 20 yıllık arkadaşım. İş de yaparız. Ben denizcilik işine girecektim, gemi işinde ortaklık yapmak için anlaşma yaptık. 'Mutabık mıyız, para da anlaştık mı?' diyorum. Bankaya gidiyorum, konu ortaklığımız. İddianamede 'şike anlaşması' deniyor."
  - Ahmet Çelebi: "Başkasına söylediğim '200 bin TL'yi Mehmet Yıldız'a yoruyorlar. Neye dayanarak, ne tape var, ne birşey? Nasıl olmuş, bu nasıl?

  "VERDİĞİ KADRO DA YANLIŞMIŞ ZATEN"

  - Ahmet Çelebi: "Abdullah Başak akrabam, ararım, kadroyu da sorarım. Ben fanatik Fenerbahçeliyim. Verdiği kadro da yanlışmış zaten."
  - Ahmet Çelebi: "Görüşmediğim, randevulaşmadığım Mehmet Yıldız ile '20:15'te görüşecekleri tespit edilmiştir' diyor. Bu nasıl olur?"
  - Ahmet Çelebi: "Sivas'a düğüne gittim. İşte davetiye. Mehmet Yıldız telefonla aradı. Ayaküstü 2-3 dk. görüştük. Diğer futbolcular da oradaydı. 'Maçta oynamayacağım, hoca ile anlaşamıyorum' dedi. Oteldeki kameralar incelensin, 3 dakika olduğu görülürdü. Neden kamera kayıtları alınmadı?"
  - Ahmet Çelebi: "Somut delil yok, İlhan Bey'in '3 koldan çalışıyorum' lafı şikeye yorulmuş. Başka birşey yok."
  - Ahmet Çelebi: "Fenerbahçe, İstanbul Belediye'yi yenemiyorsa zaten şampiyon olmasın. Böyle saçma şey olur mu? Takip edenler sürekli kurgulamış. Elimde poşet bile yok, nasıl para vermişim?"
  - Ahmet Çelebi: "Kombine kart ödemelerimi sunmuştum, bir daha sunuyorum. Bakın 42 bin liraydı, 3-5 değil. Başkandan yardım istedim."
  - Ahmet Çelebi: "Abdullah Başak akrabamdır. İlhan Ekşioğlu ile samimiyetim yok."
  - Ahmet Çelebi: "Petrol ofisi bayisiyim, tekstil işim var. 8 ayda ise işim ne halde bilmiyorum."
  - Sivasspor eski yöneticisi Ahmet Çelebi savunmasına başladı.
  - Mahkeme Başkanı Ekinci: "Hayırlı karar demedik, sağlıklı dedik. Medya yanlış yazmış" dedi. Bunun üzerine avukatlar itiraz etti: "Öyle dediniz."

  "LEHİME TAPE DE KOYMUŞLAR"

  - Turanlı'nın avukatı: "Müvekkilimle ilgili Korcan, İbrahim Akın vs. hep tahliye edildi. Tape dışında maddi delil yok. "Maçlar izlense, bahsi geçen futbolcuların yüksek performans gösterdiği görülür. Transfer görüşmeleri her zaman yapılır."
  - Turanlı'nın savunmasının ardından avukatı söz aldı.
  - Yusuf Turanlı: "İki tabanca; biri tarihi 1800'lerden, diğeri ise bana ait. Karadenizliyim ondan, 10 yıldır evde durur."
  - Yusuf Turanlı: "Biz metrelerle konuşmayız ki. 'Kaleye gitmiyor Fener' bir futbol terimidir. Böyle konuşuruz."
  - Yusuf Turanlı: "İki Beşiktaş-İstanbul Belediye maçında İskender gol attı. Birinde İbrahim Akın attı. Sağolsunlar lehime tape de koymuşlar, ilk devre maçını konuşmamıza 'şike' denmiş."
  - Hakim, Turanlı'nın soğukkanlı tavırları üzerine "Sen çok rahatsın, öyle görünüyor" dedi.

  "TAYFUR ARADI, KORCAN'I İSTEDİ"

  - Turanlı'nın "Hediye konusu çok özel, onu Korcan açıklasın izin verirseniz" sözlerine hakim "Anladım, tamam" karşılığını verdi.
  - Hakim Ekinci "Korcan'ın sakatlığı var mı?" diye sordu. Turanlı: "Evet kasıkları ağrıyordu, son maçta oynamadı" dedi. Bunun üzerine Hakim, "Rapor var mı?" diye sordu. Turanlı ise "Ameliyat oldu" yanıtını verdi.
  - Yusuf Turanlı: "Korcan'la 17.05 tarihli görüşmemden önce Tayfur beni arıyor 'Yedek kaleci Hakan gönderilecek, Korcan'ı istiyorum' diyor. Besiktaş'a da gitse, Sivas'ta da kalsa ücreti artacaktı. Görüşmeler bunlarla ilgili."
  - Yusuf Turanlı: "Futbolcu araba arıyor, birçok galeriyle görüşüyor. Belgeli bunlar, banka kredilerine kadar yardımcı olurum. İlgili tanık var."
  - Yusuf Turanlı: ""Maç kadroları TV'de dahi veriliyor, benim söylemem garip değil ki."
  - Yusuf Turanlı: "Ümit Aydın'la görüştüm. Abdullah Başak istedi. Melih Gökçek'in çok prim ödeyeceğini araştırmamı istedi. Görüşmelerde yanımızda insanlar var, bunların hepsini tanık olarak istiyorum"
  - Yusuf Turanlı: "İddianame 318. sayfada teşvik girişimi sonuca ulaştı ifadesi varsayımdır. Doğru değil, 2 maça aynı tapeleri koymuşlar."
  - Yusuf Turanlı: "Uğur Uçar'ı tanımam. Turgut Doğan Şahin'le ilgili tek mesajım var. Onun forvet oynadığını yazıyorum, o kadar."

  'HOCA' KONUSU

  - "Hoca işi nedir? sorusuna Yusuf Turanlı: "Benim bilgim yok, benimle konuştuğu sattığı evle ilgili. Sattığım evi tekrar satmamı istiyor. Ben evi 110 bin euroya sattım."
  - "İstanbul Belediye maçında Ahmet Çelebi ile görüşüyorsun hem de futbolcularla sorusuna Turanlı: "Hergün 6-7 futbolcuyla görüşürüm, masadaki 2 futbolcu kalkıyor, İbrahim Akın geliyor. O kalkıyor, diğeri."
  - Yusuf Turanlı: "İbrahim Akın'a daire sattım, annesi ile yaptığım sözleşme. Annesi tanık olarak dinlenebilir."
  - Yusun Turanlı: "Şike aracısı olmadım. İstanbul Belediye-Beşiktaş maçı önemliydi, Fenerbahçe değil."
  - Bursaspor-İstanbul Belediye maçında baklava olayıyla ilgili Turanlı, "Bir değil iki tepsi zorlukla Antep'ten getirttim. Bunları tesise bıraktım, o gün Gaziantep'teydim. İşte belgeler."
  - Yusuf Turanlı, "Rizespor'un futbol şube sorumlusuydum. Futbolcularla gayrimenkul işi yapıyorum, bulunan tapular da bunu gosteriyor. Menajerlik sınavını kazanamadım" sözleriyle savunmasına başladı.
  - Mahkeme aranın ardından yeniden başaldı.
  - Herkesin savunmasının alınması için savunmalar kısa tutuluyor. Uzun savunma yapacak olanlar ise yazılı olarak Mahkeme Başkanı'na sunuyor.

  - Duruşmaya ara verildi.


  - Mehmet Ekinci, "Bize 4-5 saat zaman verirseniz, hayırlı karar alabiliz" dedi.
  - Tamer Yelkovan savunmasını tamamladı, atılı suçu kabul etmediğini söyledi.
  - Yelkovan'a yöneltilen "Başkan 'şike yapacağız' derse, sen para vermemezlik yapabilir misin?" sorusu dikkati çekti. Bu soruyu Yelkovan, "Yönetim kurulu kararı olmadan para vermem" şeklinde yanıtladı.
  - Yelkovan'ın Emniyet'te darp edildiğini söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Üzülüyorum. Avukatınız var. Neden şikeyette bulunmadınız?" diye sordu. Yelkovan, "Bunlar ilk kez başıma gelen olaylar" yanıtını verdi.
  - Duruşmada ilk olarak Fenerbahçe Muhasebe Müdürü Tamer Yelkovan, savunmasına başladı.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 May 2013
Yükleniyor...