Şike Davasında son durum 14 Şubat

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 14 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şike mahkemesi silivri son durum 14 şubat 2012


  Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanığın yargılandığı şike davasının görülmesine başlandı.

  SİLİVRİ ŞİKE MAHKEMESİNDEN AYRINTILAR

  - Aranın ardından iddianamenin okunmasına yeniden başlandı.

  - Tutuklu sanıklar, verilen arayı izleyici bölümüdeki yakınlarıyla selamlaşmaya ayırdı. Ancak Aziz Yıldırım, Mahkeme Başkanı Ekinci'nin ara verdiğini duyurmasıyla birlikte salonu terk etti. Yıldırım, duraksamaksızın oturduğu sandalyeden kalkıp sessizce salonun dışına çıktı.

  - Duruşmaya 13.30'a kadar ara verildi.

  - Cuma gününe kadar iddianame okunacak. Duruşma pazartesi günü Çağlayan Adliyesi'nde devam edecek. Silivri'deki büyük duruşma salonunda yarın balyoz davası görüleceği için şike duruşması küçük bir salonda görülecek.

  - Mahkeme Heyeti Başkanı, duruşma salonuna giriş ve çıkışları yasakladı.

  - İddianame okunmaya başlayınca avukatların büyük bölümünün salonu terk etmesine sinirlenen hakim, "düzeni bozmayalım" diye uyarıda bulundu.

  - Başkan Ekinci sözlerine şöyle devam etti: "Bu davada yargılamanın hızlı yapılmasını istiyorsanız. Biz buna varız zaten. Siz de bize yardımcı olun. Türkiye'de spor ve futbol camiasında tartışılan bir dava. Futbolumuzda bazı sorunlar var. Biz burada iddianameye bağlıyız. Tabiki burada takımları yargılamıyoruz. Daha öncede söylemiştim. Onlar bizim yüzyıllık değerlerimiz. Tek yaptığımız iddianamede atılı suçlarla ilgili kişileri yargılıyoruz. Varsa bir yanlışlık bir yakıştırma bunları ayıklayıp karar vereceğiz"

  - Aziz Yıldırım'ın avukatı Abdullah Kaya, söz alarak iddianamenin özetle okunmasını talep etti. Başkan Ekinci, planlarının iddianamenin okunmasının bir an önce tamamlanarak yargılamanın devamını Çağlayan'da yapmak olduğunu söyledi. İddianamenin okunmasına ilişkin karar aldıklarını ifade eden Ekinci, "İddianamenin okunmasına ilişkin CMK'da açık hüküm var. Buna uyacağız" dedi. - Yargılananları izlemeye yaklaşık 200 kişi geldi..

  - Şekip Mosturoğlu, yakınlarını izleyiciler bölümünden görünce gözyaşlarını tutamadı.

  - 401 sayfalık iddianame, 3 TRT spikeri tarafından dönüşümlü olarak okunmaya başladı.

  Fenerbahçe Asbaşkanı Cihan Kamer, twitter'dan şunları söyledi: "3-4 gün sürecinde iddianamenin okunması sürer deniliyor. Arkadaşlarımızın bu hafta savunma yapma imkanları olmayacak gibi gözüküyor."

  - Sarı-lacivert kravat takan Aziz Yıldırım, salona elinde 3 klasörle geldi. Yıldırım'ın moralinin iyi olduğu gözlendi.

  - Tutuklu sanıkların bulunduğu bölümde en ön sıraya oturan Yıldırım, bir süre avukatlarıyla konuştu. Daha sonra ayağa kalkan Yıldırım, izleyiciler bölümündekileri el sallayarak selamladı.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 May 2013