Şike Davasında Son durum 20 Şubat

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 20 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. 20 şubat 2012 çağlayan mahkemesi son durum


  23'ü tutuklu 93 sanıklı şike davasının bugünkü duruşmasında sanıklar savunma yapmaya başlıyor. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın çağrısıyla taraftarlar Çağlayan'da toplandı. Sanık avukatlarının görevsizlik talebi ise reddedildi.

  Şike Davası Talepleri

  Savunmalara geçilmeden önce sanık avukatları, 'cebir ve şiddet olmadığı' gerekçesiyle davanın Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmemesi görüşünü savunarak görevsizlik talep etti.Ancak bu talep mahkeme tarafından reddedildi.

  Aziz Yıldırım'ın savunması

  Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın savunmasına yarın öğleden sonra başlaması, Perşembe ve Cuma günleri de devam etmesi bekleniyor. Çarşamba günü mahkemeye ara verilecek.

  İŞTE ŞİKE DAVASINDA ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDE YAŞANAN GELİŞMELER

  12:35- Verilen arada ayağa kalkan Aziz Yıldırım salona el sallayıp, dışarı çıktı. Diğer tutuklu sanıklar da yakınlarına el sallayıp, hasret giderdi. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda Olgun Peker'in savunmasına devam edilecek.

  12:30- Duruşmaya 13.30'a kadar öğle arası verildi.

  12:25- Olgun Peker savunmasında, "Bana bir numara diyorlar. Bir numara olmam inandırıcı değil. Arkamda bu kadar insan toplanmış, eğer ben bir numara olsam benim ofisimi nisan ayında basmazlardı. Zaten ondan sonra da Aziz Yıldırım keşfedilmiş ve biz buradayız. Bana göre bu olayların başlamasına bir olay sebep oldu. Bülent Uygun'un Bucaspor'dan, Eskişehirspor'a transfer olması nedeniyle bu transferi benim yaptırdığım iddia edildi. Bucaspor Başkanı ile bir araya geldim ve bu transferi benim yaptırmadığıma ikna ettim. Asayiş Şube Müdürü İzmir'den gelmiş ve transferle ilgili oradaki arkadaşlarıyla görüşmüş, bu olayı üstüne vazife edinmiş. Benimle ilgili usulsüz dinlemeler söz konusu. Şike gibi alçakça bir iddia, bir insanın üzerine atılır mı? Bir insan böyle karalanır mı?" dedi.

  12:20- Saat 12:30'da duruşmaya ara verilecek.

  11:30 Olgun Peker'in savunması başladı. Peker savunmaya 12 yıl geriye giderek başlayacağını söyledi ve doğru söyleyeceğine dair yemin etti.

  11:23- Duruşmaya verilen aranın ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, sanık avukatlarının görevsizlik, yetkisizlik ve dosyanın bazı sanıklar yönünden ayrılması taleplerinin reddedilmesine karar verildiğini açıkladı.

  11:00- Duruşmaya 5 dakika ara verildi.

  10:58- Olgun Peker'in avukatı dosyanın Giresun'a gönderilmesini talep etti.. Ayıca 'Çin'deki şikeye de siz bakın' bari ifadesini kullandı.

  10:55- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, bu talepler karşısında 'Bugün savunmalara geçemeyiz' dedi.

  10:50- Şike davasında tutuksuz yargılanan Ümit Karan'ın avukatı 'Bu iddianame çakmadır' ifadesini kullandı.

  10:48- Silivri'deki ilk duruşmada kendisine destek veren taraftarlara,"Burada üşümeyin, Çağlayan'a gelin" diyen Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın bu çağrısına Sarı-lacivertli taraftarlar büyük ilgi gösterdi. Sabah erken saatlerinden itibaren adliye binasının yanındaki meydanı dolduran taraftarlar, Aziz Yıldırım ve yöneticilere destek verdiler. Soğuk havaya aldırmadan üstünü çıkartan bir Fenerbahçe taraftarı, üzerindeki "Üşümüyoruz Başkanım" yazısıyla dikkat çekti.

  10:34- Savunma avukatları görevsizlik talebinde bulundular.Aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanığın yargılandığı şike davasında, sanık avukatları dosyanın Kadıköy 3. Asliye Mahkemesi'ne gönderilmesi talep etti.

  10:22- Fenerbahçeli taraftarlar sarı-lacivertli futbolcuları adliyeye çağırarak 'Tavır koy' diye tezahüratta bulundular.

  10:10- Adliye içinde ve duruşmanın görüldüğü zemin katta polis ve özel güvenlik görevlileri tedbir aldı. Duruşma salonunun bulunduğu kata asansörlerin iniş ve çıkışları iptal edilirken, duruşma salonuna inen ve çıkan merdivenler de giriş yasaklandı. Girişler sadece ana koridordan yapıldı. Duruşmayı takip edecek olan basın mensuplarının isimleri kayıt altına alınarak salona girdi. Buna rağmen çok sayıda muhabir duruşma salonuna yer olmadığı gerekçesiyle alınmadı.

  10:04 - Salon kapasitesinin az olması nedeniyle duruşmaya, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir, Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç adliyeye geldi.

  09:44- İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davanın 5. duruşması için tutuklu sanıklar Çağlayan'daki Adalet Sarayı'na getirildi. Güvenlik güçlerinin eskortluk ettiği cezaevi araçları adliye binasına girdi. Konvoyda bir ambülansın da bulunması dikkat çekti.


  09:15 Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda geniş güvenlik önlemleri alındı.

  09:00- Fenerbahçeli yöneticiler ve Aziz Yıldırım'ın kardeşi Acar Yıldırım da adliyeye giriş yaptı.

  07:35- Yaklaşık 100 kişilik bir grup taraftar sloganlar atarak, tezahüratlar yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor.

  07:30 -Çok sayıda Fenerbahçeli taraftarların da duruşmada Aziz Yıldırım ve diğer Fenerbahçeli sanıklara destek amaçlı Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde toplanmaya başladı.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 May 2013
Yükleniyor...