Şili'de Deprem

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 27 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Deprem
  Dünya Haberleri
  Şili Sallandı
  Japonya Sallandı


  Dünya peş peşe gelen iki büyük depremle sallandı. Dün gece geç saatlerde Japonya'da meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremin ardından bugün de Şili 8.8 ile sarsıldı. Pasifik Okyanusu açıklarındaki depremin ardından bölgede tsunami alarmı verildi.


  Şili'nin güney ve orta bölgelerini sallayan depremin ardından şu ana kadar can kaybı bildirilmezken, Associated Press haber ajansı depremin merkez üssüne 320 kilometre uzaktaki başkent Santiago'da bazı binaların yıkıldığını belirtti.

  Yaklaşık 1,5 dakika sürdüğü belirtilen sarsıntının ardından birçok şehirde telefon ve elektrik kesintileri yaşandığı, bu yüzden depremin yarattığı hasarın belirlenmesinde güçlükler yaşandığı ifade edildi.

  TSİ 08.34'te meydana gelen depremin merkez üssünün, Şili'nin en büyük ikinci şehri olan 200 bin nüfuslu Concepcion'un 115 kilometre kuzeydoğusu olduğu ve depremin yerin 35 kilometre altında meydana geldiği açıklandı.

  Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin büyüklüğünü önce 8.3 olarak açıklamış, daha sonra ise 8.5 olarak değiştirmişti. Merkez, son olarak yaptığı açıklamada ise depremin büyüklüğünün 8.8 olduğunu belirtti.

  TSUNAMİ UYARISI
  Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, depremin ardından Şili ve Peru için tsunami uyarısı yaptı. Kolombiya, Antarktika, Panama, Kosta Rika ve Japonya da riskli bölge kapsamına alındı.

  Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, deniz seviyesinde kaydedilen değerlerin, tsunami oluştuğunu gösterdiğini belirterek, tsunaminin depremin Şili'deki merkez üssü yakınlarındaki sahil boyunca yıkıcı etki yaratabileceğini, ayrıca daha uzak kıyılar için tehdit oluşturabileceğini ifade etti.

  Dünya tarihinde kayıtlara geçen en büyük deprem de Şili'de gerçekleşmişti. 9.5 büyüklüğündeki 22 Mayıs 1960 tarihli depremde bin 655 kişi ölmüş, 2 milyon insan evsiz kalmıştı. Depremin ardından gerçekleşen tsunamide ise Hawaii, Japonya ve Filipinler'de ölenler olmuş, ABD'nin batı kıyıları zarar görmüştü.

  6.2'LİK ARTÇI ŞOK

  ABD hükümeti, 8.8 büyüklüğündeki şiddetli depremin ardından aynı bölgede 6.2 büyüklüğünde bir artçı deprem daha yaşandığını bildirdi.

  JAPONYA DA 7.0 İLE SALLANDI

  Japonya'nın güneyindeki Okinava Adası açıklarında dün gece TSİ 22.31'de 7.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, sarsıntıda can kaybı veya önemli bir maddi zarar bildirilmemişti.
   
Yükleniyor...