Simone de Beauvoir Kimdir?

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 9 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Simone de Beauvoir Kimdir hakkında bilgi  9 Ocak 1908 doğumlu olan Simone de Beauvoir Fransız yazar ve filozoftur. Aynı zamanda Roman, felsefe politik ve sosyal deneme, biyografi ve otobiyografi yazarı, gazetecidir.

  Geleneksel bir ailenin büyük kızıdır. Otobiyografisinin ilk bölümünde Bir Genç Kızın Anıları dinine ve ülkesine bağlı ataerkil bir ailenin sorumluluklarla donatılmış kızı olarak yaşadığı dönemden bahseder. Kişiliğinin koyu katolik annesinin ve bilinemezci babasının karşıtı olarak şekillendiği söylenebilir.

  Katolik Enstitüsü’nde matematik öğrenimi ve Saınte Marie Enstitüsünde yabancı dillerde yazın eğitimi gördü. Daha sonra Sobone’da felsefe eğitimi aldı. 1929’da seçkin Ecole Normale Superieure’ye kayıt olan ve Sabone’da kurs almakta olan Jean-Paul Sartre ile tanıştı.1929’da felsefede Agregation başaran en genç öğrenci olur. Jean-Paul Sartre o yıl birinci olur, Simone ise ikinci. Ancak herkes bilir ki de Simone de Beauvoir felsefede en iyi idi. Jean-Paul Sartre’a birincilik erkek olduğu için verilmiştir.

  İlk karşılaşmalarından çok kısa süre sonra Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoirayrılmaz bir ikili olur. Yaşam boyu süren bu macera ve tutku doludur. Başka erkek ve kadınların da müdahil olduğu ilişkileri sarsılmaz bir nitelik kazanmıştır.ünya Savaşı'ndan sonra Modern Zamanlar isimli politik gazetede çalışır ve ölene dek bu gazetede editör olarak hayatına devam eder. 14 Nisan 1986'da vefat eder. 1981’de Sartre’ın acı dolu son yıllarını anlattığı Veda Töreni’ni (Cérémonie Des Adieux) yazar. Kendisi de Paris’de Cimetière du Montparnasse Mezarlığına Sartre’ın yanına gömülür. Mezar taşında isimleri alt alta yazılır.

  simone-de-beauvoir-kimdir.Jpeg
   
  Son düzenleme: 9 Oca 2014
Yükleniyor...
Benzer Konular - Simone Beauvoir Kimdir
 1. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  537
 2. MisLinA
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  592