Sınav kaygısı nasıl giderilir?

'Haberler' forumunda eftelya tarafından 5 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Türkiye'de ilköğretimden başlayıp üniversiteye kadar birçok sınav yapılıyor. Hatta üniversiteden mezun olduktan sonra da sınavlar devam ediyor. Öğrenciler henüz oyun çağındayken sınav kelimesiyle tanışıyor. Sınavın amacını anlamadan, kendisine sağlayacağı olanakların farkında olmadan, sınav maratonu çocuk için başlamış oluyor. Çocuğun yaşadığı ve onun başarısını olumsuz yönde etkileyen en önemli duygu kuşkusuz yüksek kaygıdır. Yani sınav kaygısı.. Ancak kaygının olmaması da motivasyon eksikliğine neden olduğu için başarısızlığı beraberinde getirir. Genellikle olumsuz duyguların yaşandığı durumlar kaygının ortaya çıkmasına neden olur.Sınav sonucunun nasıl olacağı, bu durumdan nasıl etkileneceği, yaşanacakların net olmayışı öğrencide kaygı yaşanmasına neden olmaktadır. Öğrencinin hazırlık aşamasında yapması gerekenler yerine sınavın sonucuna odaklanması, kazanamadığı takdirde çevresine ne diyeceğini düşünmesi ve özellikle ailesine karşı mahcup olma endişesini yoğun yaşamasından dolayı, kaygı daha yoğun bir şekilde hissedilmeye başlar. Anne babalar ödül ve yüceltme ile çocuğun kaygı düzeyinin azalmasını sağlayabilir.

  Peki sınav kaygısı nasıl giderilir? Sınav kaygısı olan çocuğa anne-baba nasıl yaklaşmalı?
  1. Anne-babalar, sınavlar öncesinde çocuklarını her zaman desteklemeli ve çocuklarından beklentilerinin gerçekçi olmalıdır. Bunun için çocuğunu iyi tanımalı, neyi başarıp neyi başaramayacağını bilmeli ve onu özgün kişiliği içinde değerlendirmeliler.
  2. Ailenin sınava ve çocuğa karşı olumsuz düşünceleri de öğrencinin kaygı düzeyinde etkili olacaktır. Bu nedenle anne-baba olarak olumsuz düşüncelerini olumlu düşünceye çevirmeliler.
  3. Çocuklarını başkalarıyla değil, önceki başarılarıyla kıyaslamalılar.
  4. Sınavın sorumluluğunu öğrenciye bırakılmalılar.
  5. Her öğrencinin farklı bir kişiliğe ve kapasiteye sahip olduğu unutmamalılar.
  6. Çocuğun olumlu davranışlarını takdir etmeli, olumsuz davranışlarını ise yapıcı bir şekilde eleştirilmeliler. Anne-babasının kendisine güvendiğini ve onu takdir ettiğini gören çocuğun kendine olan güveni de artacaktır.


  Sınav kaygısı sadece ebeveynlerin çocuğuna yüklediği bir şey değildir. Aynı zamanda çocuğun kendisinden beklentisinin yüksek olması, çevrede sınav ile ilgili yapılan konuşmaların fazlalığı da kaygıyı tetikleyici olabilmektedir. Öğrencilerin unutmamaları gereken; sınav sadece bir araçtır, amaç değildir.

  milliyet
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Ara 2012
Yükleniyor...