Sinek Kovucuların Zararları

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 8 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sinek Kovucuların Zararları

  Yaz aylarında ortaya çıkan sivri sineklere karşı kullandığımız sprey, pomat ya da losyon şeklindeki sinek kovucuların içindeki bir maddenin, merkezi sinir sistemine zarar verebildiği bildirildi.

  İtalyan haber ajansı ANSA'nın bildirdiğine göre, Fransa'daki Kalkınma Alanında Araştırma Enstitüsünde görev yapan Vincent Corbel ile Angers Üniversitesinden Bruno Lapied, birçok böcek kovucunun içinde mevcut olan "deet" adlı bir kimyasal maddenin nörotoksik (sinir hücreleri üzerine toksik etki gösteren madde) olduğunu ortaya çıkardı.

  Corbel, "Bu maddenin sadece davranış değişikliğine neden olan basit bir kimyasal bileşim olmadığını, aynı zamanda merkezi sinir sistemi için çok önemli olan asetilkolinesteraz adlı bir enzimi engellediğini de tespit ettik" dedi.

  Vincent Corbel, araştırma sonuçlarının, deet'in özellikle de diğer kimyasal maddelerle birlikte kullanımının ne kadar güvenli olduğunun sorgulanması gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.

  Verilen bilgiye göre 1953 yılında keşfedilen deet, halen böcek kovucularda en çok kullanılan maddelerin başında yer alıyor.
   
 2. Cevap: Sinek Kovucuların Zararları

  Sağlığa zararı yok denildiyse de sağlıklı bulmuyordum nedense..Zaten sineklerde bana gelmiyor.:f40: Merak edip soruşturduğumda sineklerin kan grubuna göre insanlara gittiğine dair bir bilgi duydum..Boşuna kandırmışlar beni kanın tatlı değil diye.:f30:
   
 3. Cevap: Sinek Kovucuların Zararları

  İlginç beni de o kadar çok severler ki :f40: bir ordunun içinden beni bulurlar o küçük sevimsiz şeyler .:(
  Sprey kullananlardanım ben de. :f40: Şimdi anladım neden bu kadar sinirlerim zayıf :)
   
 4. Cevap: Sinek Kovucuların Zararları

  sprye ne gerek canım ÇATTTT :D bi tokat :D
   
Yükleniyor...