Sırat Köprüsü nedir ?

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 20 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sırat Köprüsü nedir ?

  Sırat köprüsü kıldan ince ve kılçtan keskin olup ,cehennemin üzerine kurulacak ve ahiret aleminde mahşer yerinden sonra müminlerin son imtihanı olacak.
  ahiret alemi dünya alemine benzemediği gibi sırat köprüsüde dünya köprülerine benzemez .sevgili peygamberimiz ,sırat köprüsünün kıldan daha inca ve kılıçtan daha keskin olduğunu vurgularken gerçekte sırat köprüsünden geçmenin çok zor olduğunu vurgulamış ve ümmetini bu konuda çok uyarmıştır.
  yüce allah buyuruyor:"sizden hiç kimse hariç olmamak üzere hepiniz mutlaka ona[cehenneme] uğrayacaksınız[meryem 71]"
  yüce allah hepiniz mutlaka cehenneme yani cehennemin üstündek
  i sırat köprüsüne uğrayacaksınız buyuruyor.mahşer yerinde neşir başladığında ,kafirler doğrudan cehenneme sevk edilirken ,peygamberler ,evliyalar dahil ,diğer bütün insanlar sırat köprüsüne uğrayacak ve sırat köprüsünü geçenler cennete kavuşacak .
  insanlar sırat köprüsünden nasıl geçecek?
  sırat köprüsü ,bir ucundan diğer ucuna kadar cehennemin üstüne kurulacağından onu geçmek ,gerçekte baştan baş cehennemi geçmek demektir.tabi kolay olmayacaktır.insanlar sırat köprüsünden geçerken ,cehennem patlayıp ateşini saçacak ,alevler,sıcak buharlar insanları yakacak ve bu arada korkunç zebaniler günahkarları yakalyıp cehenneme atacak .sırat köprüsünü geçmek gerçekten çok zor olacak .nefesler tutulacak ve insanlar nefsi nefsi diye bağıracak .sevgili peygamberimiz,sırat köprüsünün başına dikelecek ve "allahümme sellim ümmetiy[allah ım ümmetimi selametle geçir]"diye yüce allah a yalvaracak.
  yüce allah buyuruyor:"sonra müttekileri [takva sahiplerini]kurtaracağız,zalimleri ise orada[cehennemde]diz üstü[düşmüş]bir halde bırakağız."[meryem 72].
  yüce allah müttekileri yani dünyada allah tan korkup günahlardan titizlikle sakınanları ,sırat köprüsünde cehenneme düşmekten kurtaracağız.zalimleri yani dünyada allah tan korkadan günah işleyenleri ise ,cehenneme diz üstü düşmüş halde bırakacaz.,buyuruyor.sevgili peygamberimizde şöyle buyuruyor:insanlardan bazıları yıldırım,bazıları fırtına ,bazıları koşan atlar ,bazıları koşan insanlar ,bazıları yürüyen insanlar ve bazılarıda düşe kalka emekleyenler gibi sırat köprüsünü geçecekler.sevgili peygamberimiz ,insanların günahları ile orantılı bir şekilde sırat köprüsünü geçeceklerini bildiriyor ve o zamanın hız ölçeklerini örnek veriyor..
  en son kişi sürüne sürüne ancak üç bin yılda geçecek ,sonra arkasına bakıp yüce mevleye şükredecek .son günahlar ,sırat köprüsünde yanıp ,yok olacak ve insanlar tertemiz ,pırıl pırıl cennet e kavuşacak.
   
Yükleniyor...