Şişe içinde gemi nasıl yapılır?

'Kadınca' forumunda Habibe tarafından 19 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Şişe içinde gemi nasıl yapılır?

  [​IMG]
  Küçüklüğümden beri en merak ettiğim konulardan birisiydi küçücük cam şişelerin içine yerleştirilmiş birbirinden güzel gemi maketleri. Nasıl yapıldığı, o geminin oraya nasıl yerleştirildiği her zaman merakımı cezbetmişti. Sonradan öğrendim bunun bir sihir olmadığı ama sihir kadar kabiliyet isteyen bir iş olduğunu…

  Şişe içinde gemi maketi oldukça zahmetli bir hobiymiş. Hem emek, hem vakit, hem malzeme açısından kısıtlamanızın olmaması gerekiyor. İstediğiniz boy ve ebattaki cam şişenin içine önce bir macun oturtuyorsunuz. Bu macun gemi maketinizin sabit durmasını sağlayacak.

  [​IMG]

  Cam şişenin içine yerleştirdiğiniz bu macunun üzerine sıvı tutkal sürüyorsunuz hazırladığınız gemi maketi bu sayede macuna yapışmış olacak.

  [​IMG]

  Önceden hazırlamış olduğunuz gemi maketini dikkatli bir şekilde bu yapıştırıcı sürdüğünüz macunun üzerine oturtuyorsunuz.

  [​IMG]

  Bunun için ince uçlu ve uzun aletler kullanıyorsunuz. Gemi sişenin ağzından geçecek şekilde tasarlanıyor ve şişenin içine yerleştirildikten sonra bu ince ve uzun aletler yardımıyla gemiye son şekli veriliyor.  [​IMG]

  Tabi bu işlem burda anlatıldığı kadar kolay olmuyor. Büyük emek isteyen bu hobiye gönül vermek ve gerçekten uğraşmak gerekiyor.
   
Yükleniyor...