Sistem Mühendistliği Hakkında Bilgi

'Etüt Merkezi' forumunda ZORBEY tarafından 25 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sistem Mühendistliği Hakkında Bilgi

  Teknik, ekonomik, biyolojik, endüstriyel ve politik sistemleri birleştirerek analiz eden, iş dünyasının bütün sektörlerinde oluşan ve oluşturulacak sistemlerin tasarımını , üretimini ve geliştirilmesini maliyet unsurunu da gözönünde bulundurarak gerçekleştiren kişiye sistem mühendisi denir.

  GÖREVLERİ

  - Tasarlanacak olan sistemin amaçlarını belirler,

  - Belirlenen amaçlara göre, oluşturulacak sistemin elemanlarını belirler,

  - Sistemin, firmanın faaliyet planlarına uygunluğunu inceler,

  - Sistemin maliyet hesaplamalarını yapar,

  - İletişim sistemi, karar destek sistemi haberleşme sistemi, üretim sistemi, yönetim sistemi gibi sistemlerin alt sistemlerle, firma çevresiyle ve birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol eder,

  - Sistemlerin geliştirilmesi çalışmalarında bulunur,

  - Ayrıca zaman zaman firma projelerinin yürütülmesini sağlar.

  Bu programın eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler Yabancı Dil, Genel Kimya, Fizik, Matematik, Bilgisayar Programlama, Mühendislik Ekonomisi, İstatistik, Maliyet Ekonomisi, Materyal, Termodinamik, Elektrik Mühendisliği, Lineer Cebir, Maliyet Mühendisliği, Analiz, Elektrik ve Sistem Mühendisliği, Sistem Dizaynı, Yöneylem Araştırmalar, Proje Yönetimi, Kontrol ve Kalite Yönetimi gibi dersler alırlar.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Sistem mühendisleri, endüstriyel kurumlar, finans, çevre, sağlık kurumları, ulaştırma ve iletişim işletmeleri gibi çok farklı alanlarda iş bulma olanağına sahiptir. Bu kişiler kamu veya özel kurum ve kuruluşların satış yönetimi, proje yönetimi, üretim ve planlama bölümlerinde görev yapabilirler. Ülkemizde sistem mühendisliği çok yeni bir alan olup yeterince tanınmamaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Şub 2017
Yükleniyor...