sivil toplum örgütlerinin görev ve yükümlülükleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 8 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Toplumda birçok sivil toplum örgütü yada kuruluşu yer almaktadır. Peki hiç merak edip araştırdınız mı bu sivilm toplum örgütleri neden kuruluyor ve amaçları nelerdir. Gönüllü insanların kar amacı gütmeden görev aldıkları bu örgütler toplumu bilinçlendirmek ve destek olmak adına kurulmuştur.
  Aslında yapısına ve kuruluş amacına göre sivil toplum örgütleri farklı görevler üstlenirler. Örneğin kimi örgütler topluma doğal afetlerde yardımcı olmak için kurulmuşken kimi örgütlerde topladıkları maddi ve manevi bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için kurulmuştur.
  sivil-toplum-orgutleri
  Bazı sivil toplum örgütleri ise topluma meslek öğretmek ve iş ortamı sağlamak için kurulmuştur. Toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinin yer aldığı sivil toplum kuruluşları insanların temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan gerektiğinde savunan kurumlardır.
  Ama bu örgütlerin temel kuruluş sebepleri toplumsal dayanışmanın sağlanmasıdır. Sivil toplum kuruluşları vakıflar, dernekler, sendikalar ve meslek kuruluşları olarak 4 gruba ayrılır.

  Örnek sivil toplum örgütleri;

  Tema:
  Akut: n yardımına koşmaktır.
  Kızılay :
  Yeşilay :
  LÖSEV:
  TEV :
  ÇYDD:
  Kamu iş :
  TOBB :
  TSK Mehmetcik Vakfı:
  Türkiye Diyanet vakfı:
   
Yükleniyor...