Sivilce İzlerinden limon ile kurtulun

'Kişisel Bakım' forumunda Nalan tarafından 26 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Sivilce izleri ya da genel olarak cilt lekeleri için pek çok kozmetik müdahale yöntemi ve ürün bulunsa da bazen evde uygulayabileceğiniz basit tedavi yöntemleri ile bu tip sorunlara çare bulabilirsiniz. Doğal bir temizleyici olarak kullanılan limon ölü cilt tabakasını temizlemek ve içeriğindeki asitle doğal bir peeling ürünü olarak da kullanılabilir.

  Sivilce izleri için limon kullanımının farklı yolları olsa da en iyi reçetelerde ana bileşenler olarak limon kabuğu, su, bal ve karanfil gösteriliyor. Bu reçetede kullanılacak miktarlar cilt tipine göre değişse de normal cilt tipleri için verilen tarif şu şekilde; yarım kap suya 2 çorba kaşığı limon kabuğu ekleyin, bir çay kaşığı organik bal ve limonun asidini dengeleyecek bir miktar karanfil ekleyip iyice karıştırdıktan sonra yüzünüzü bu suyla yıkayın.

  Sivilce izleri kaybolana kadar bu yüz yıkama suyunu haftada en fazla 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Cilt tipinize göre bu karşımdaki limon kabuğu miktarını değiştirebilirsiniz.

  Sivilceler genellikle yağlı ciltlerde oluştuğu için limon asidi bu fazla yağdan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Limon kabuğu aynı zamanda ağartıcı özelliği ile cildin ve yaraların renginin açılmasını sağlar. Ölü hücrelerin temizlenmesi ve yeni hücre oluşumunun desteklenmesi limon kabuğu ile mümkün.

  Limonun asidik olması nedeniyle limonla yapılan yüz maskeleri, yüz yıkama sularının haftada 1-2 defadan fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir. Eğer sivilce izleri için farklı bir tedavi yöntemi kullanıyorsanız ya da izler için kozmetik kremler sürüyorsanız limonu kullanmamalısınız. Her iki ürünün aynı anda kullanılması ciltte tahrişe neden olabilir.

  Yine limonun asitli olması kuru ciltlerde kızarıklığa ve cilt hassasiyetine sebep olabilmektedir. İlk bir kaç yıkamadan sonra bu kızarıklıklar geçse de devam ettiği durumlarda limonlu yüz yıkama suyu kullanımını azaltabilirsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Eki 2014
Yükleniyor...