Sizin Cilt Tipiniz Hangisi?

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 3 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Cilt Tipiniz Hakkında Neler Biliyorsunuz?
  Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?
  Cilt tipini bilmek ve cilt tipine uygun ürünler kullanmak çok önemli. Cilt tipiniz bilmiyorsanız, Dr. Yasemin Fatih Amato’nun hazırladığı testi sadece ‘’Evet’’ ve ‘’Hayır’’ şeklinde cevaplandırarak cilt tipinizi ve nasıl bakım yapmanız gerektiğini öğrenebilirsin.

  1. Cildiniz donuk ve pul pul mu görünüyor?

  2. Cildiniz parlak ve kaygan mı?

  3. Cildinizde kaşıntı ve gergin bir yapı oluyor mu?

  4. Cildinizde sıkça tıkanmış gözenekler, akneler ve sivilceler var mı?

  5. Alkol içeren kozmetik, sentetik kokular ve yapay renklendiriciler cildinizi olumsuz etkiliyor mu?

  6. Cildiniz sürekli dolgun, nemli ve canlı görünür mü?

  7. Yanaklarınızın çevresindeki deri, gözler, ağız kuru ise alın, burun, çene yağlı görünür mü?

  Kuru Cilt
  Bol bol su içmenizi öneririz. Beslenmenizde hidrat, yağ ve su dengeli bir kombinasyon içermeli. Kuru ciltler kendini koruyacak yeterli yağ tabakasına sahip değildir. Bu durum hava değişimlerinin yaşandığı zamanlarda daha fazla sorun teşkil eder. Güneş ve soğuktan çabuk etkilenen bu cilt yapısı için çok dikkatli olmak gerekir. Bu cilde sahip olanların, pudra, taş allık, taş far gibi kremsiz ve yağsız hazırlanmış olan makyaj malzemelerini kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Bunların yerine blushon denilen allıklar, normal tüp veya kavanoz fondötenleri kullanmaları gerekir.
  [​IMG]

  Yağlı Cilt
  Cildiniz zamanla daha esnek ve genç kalacaktır ama şimdi periyodik aromatik buhar tedavileri ve kil maskelerinden yararlanılmalıdır. Yağlı bir cildi temizlemek için su ve sabun kullanmanın bir zararı yok. Asitli özel sabunlar sayesinde cildin fazla yağlanması zamanla azalır. Yağlı cilde sahip olanların aşırılığa kaçmamak şartıyla pudra kullanmaları gerekir. Ayrıca makyaj yaparken de toz allıklar, toz farlar tercih edilmeli.

  [​IMG]

  Hassas Cilt
  Yüzünüzde doğal maskeler ve yumuşak, doğal, özel cilt bakım ürünleri kullanmaya çalışın. Ani hava değişikliklerinden uzak durmaya ya da ortam değişikliklerini yavaşça yapmaya çalışın. Makyaj malzemeleri size özel olmalı. Yazın ise güneş kremi kullanmadan kesinlikle dışarı çıkmayın. Çünkü bu cilt yapısı çabuk kızarır.
  [​IMG]

  Karma Cilt
  Cildinizi düzenli olarak takip etmek ve kısa aralıklarla yeniden değerlendirmek zorundasınız. Ayrıca yüzünüzün farklı alanlarında farklı ürünler kullanmak yararınıza olur. Bu tip cilt türü en sık karşılaşılan türlerden biri. Bu cilde sahip kişiler hangi bölgenin kuru hangisinin yağlı olduğunu zamanla öğrendikten sonra çözümü ona göre belirlemeli. Bölgesel çözümler daha faydalı olur.

  [​IMG]

  Normal Cilt
  Belirli cilt bakım ürünleri ile düzenli olarak temizlik ve nemlendirme çok önemli. Normal ciltlerde sabunla iki yıkama arasında en az 8 saatlik bir fark olmalı. Bu cilt bakımı için tavsiye edilecek en önemli şey tek bir malzeme kullanma zorunluluğu. Örneğin temizleyici hangi markaya aitse, tonikle besleyici hatta kullanılacak fondöten, far ve allık gibi makyaj malzemeleri de aynı markadan olmalı.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...