Şizofreni Dostları Derneği

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 22 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Şizofreni Dostları Derneği Hakkında Bilgi
  Şizofreni Dostları Derneği Adresi
  Şizofreni Dostları Derneği iletişim

  ŞİZOFRENİ NEDİR?
  Şizofreni epilepsi, Multipl Skleroz gibi bir beyin hastalığıdır.
  Bütün kronik hastalıklar (Şeker hastalığı, astım, romatizma
  gibi alevlenme ve yatışma dönemleri gösterir.
  Tedavi edilebilir bir hastalık olmakla beraber zaman zaman alevlenme dönemleri olabilir, hastaların önemli bir kısmında hastalık tamamen ortadan kalkmayabilir.
  Bu ciddi hastalık yeryüzündeki her yüz kişiden birini etkiliyor. Dünyada 60 milyon, Türkiye’de ise 600 bin şizofreni hastası bulunuyor.
  Hastalık genellikle 15-25 yaş aralarında başlamakla beraber orta yaşlarda başlaması da mümkündür. Hastalık ne kadar erken yaşlarda başlarsa kişilik üzerindeki hasar o kadar fazla olur ve normal bir yaşam sürme şansı azalır.

  ŞİZOFRENİ NE DEĞİLDİR?
  Şizofreni kişilik bölünmesi demek değildir.
  Şizofreni hastaları nadiren çevreye zarar verir.
  Şizofreni kelimesi, bir konuda farklı ya da zıt duygular taşımak şeklinde hatalı olarak kullanılır. Bu insan doğasında bulunan bir özelliktir.
  Şizofreni erken bunama değildir.
  Aşı gibi yollarla korunmanın mümkün olduğu bir hastalık değildir.

  Şizofreni Dostları Derneği1996 yılında kurulan Şizofreni Dostları Derneği, bu rahatsızlığı olan insanlara ve onların yakınlarına yönelik çalışmalar yapan bir kurum. Kurulduğu günden bu yana psikiyatri hekimlerinin kontrolünde olan dernekte bu yıl yapılan yönetim kurulu seçimleri ile iki hasta yakını ve bir hasta da yönetimin içinde yeralmaya başladı.
  Dernek, hastaların sosyalleşmesini sağlamak amacıyla pek çok aktivite de bulunuyor. Bunlardan biri de muhasebe ve yabancı dil kursları. Bu ve benzeri kurslarda hastalar sosyal hayata yönelmeyi öğreniyorlar.
  Dernek üyeleri, bu yıl yapılan "Şizofreni Günleri" ile toplumun önyargılarını değiştirmeye çalıştı. Bu konuda görüşlerini aldığımız Prof. Dr. Alp Üçok
  "Birçok insan şizofreni hastalarının saldırgan ve korkutucu olduğunu düşünmektedir. Ama
  ne ikiz kulelere saldıranlar, ne öğrencisini ya da eşini dövenler şizofreni hastası değildir. Şizofreni hastaları saldırgan değildir" dedi.
  Dernek, finansmanını üyelerden gelen aidatlar ve yılda 4 kez yayınlanan dergi ile sağlamaya çalışıyor. Bunun yanı sıra bazı ilaç firmaları da derginin sponsorları arasında yer alıyor. Dernekte yer alan eşyaların tümü de hasta yakınları tarafından sağlanmış, hasta ve hasta yakınlarının derneğe göstermiş olduğu ilgi de bu şekilde kendini gösteriyor.
  Hasta ve hasta yakınlarına danışmanlık sunan dernekte, psikologlar tarafından grup terapileri de yapılıyor. Bu terapilerde asıl amaç hastayı kendi hastalığının uzmanı haline getirmek. Uzmanlar hastalıkla başa çıkma yollarını, ilaç kullanımlarını ve en etkin tedavi yöntemlerini bu terapilerle aktarmaya çalışıyorlar.
  Bize zannettiğimizden daha yakın olan şizofreni hastalığından korkmak yerine bilgi edinmeye çalışalım. Hastalıkla ilgili sorun ve sorularınıza yanıt alabilmek için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz.

  Şizofreni Dostları Derneği
  Lamartin Caddesi, 23/4, Talimhane - İstanbul
  Tel: 212 252 0681

  Şizofreni Dayanışma Derneği
  370 Sokak, No:44A Bahçelievler, Hatay, İzmir
  Tel: 232 261 80 83

  Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği
  Güven Sokak, No:7/18 Aşağı Ayrancı, Ankara
  Tel:312 466 54 66
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Şizofreni Dostları Derneği
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  655
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,077
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,006
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  809
 5. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  859