Şizofreni Hastalığının Belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda Sitem tarafından 27 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Şizofreni Belirtileri
  Şizofreni Hastalığının Belirtileri nedir

  Şizofreni Hastalığının Belirtileri

  Aktif hastalik belirtileri ortaya çikmadan önce, kiside bazi sosyal davranis bozukluklari göze çarpar. Toplumdan uzaklasma, toplumdaki rolünü iyi becerememe, sahsi temizligine, giyimine dikkat etmeme ilk davranis anormallikleridir. Bazen hafif belirtiler göstermeden aktif hastalik belirtileriyle aniden çiktigi vakalar da çoktur.

  Aktif devrenin ilk belirtileri hezeyanlar ve hallusinasyonlar seklindedir. Hezeyanlar, bir “ düsüncede muhteva bozuklugu “nun isaretidirler. Bunu gevseme ve yozlasma takip eder. Konusma bozukluklari (neologizm, kelime salatasi, yandan cevaplar ) açik seçik belli olmaya baslar. Varsanilar idrak bozuklugunun kesin isaretleridir. Hissetmede donukluk (apati) , kendine yabancilasma (depersonalizasyon) toplum içindeki görevlerini yapamama, dis dünya ile iliskilerini kesip kendi içine kapanma, nesnel gerçekleri inkar ile mantiktan kopma ve kendi fantezilerine daima (dereailzasyon ve otizm ) , motor davranislarda bozulma (negativizm, stupor , katatoni, mannerizm, balmumu yumusakligi ) görülebilen diger isaretlerdir.

  Hasta saskin, üstü basi daginik veya acayip sekilde giyinmis olarak bir asagi bir yukari yürür yahut durdugu yerde iki tarafa sallanir. Çevreye ve hadiselere karsi ilgisiz kaldigi gibi ;depresyon, anksiyete öfke veya bunlarin karisimi bir mizaç bozuklugu içinde olabilir. Kendisi ile ilgili olmayan söz ve davranislardan alinarak reaksiyon gösterebilir.


  alıntı
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Şizofreni Hastalığının Belirtileri
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  658
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,078
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,006
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  809
 5. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  859