SMS neden 160 karakterle sınırlıdır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 10 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kısa mesaj günümüzde özellikle genç kullanıcıların vazgeçemedikleri bir özellik. Fakat bir de şu 160 karakter sınırı olmasa... Sırf bu yüzden pek çok kullanıcı kısaltmalar kullanmak zorunda kalıyor. Ama neden kısa mesaj 160 karakter ile sınırlı? Niye 150 veya 200 değil de 160? Bunun sebebinin teknik bir zorunluluk ile ilgili olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat işin gerçeği, bu 160 karakter sınırının herhangi bir teknik sebebi yok. Bunun tüm suçlusu Friedham Hillebrand adlı bir Alman.

  1985 yılında, iletişim araştırmacısı olan Friedham Hillebrand ve bir kaç meslektaşının önemli bir görevi vardı. Görevleri taşınabilir telefonların görüntüleyebilecekleri metin tabanlı mesajlar ile ilgili standartları oluşturmaktı. Hillebrand bir mesajın en fazla kaç karakter içerebileceğine karar vermeliydi. Daktilosunun başına oturdu ve yazmaya başladı. İnsanların bir kısa mesajda yazmaları muhtemel rastgele notlar ve sorular yazarak bütün bir kağıdı doldurdu. Sonra bu notların hepsini okudu. Görünüşe göre 160 karakter her kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktı ve o günden sonra 160 karakter standart olarak kabul edildi.
   
 2. Cevap: SMS neden 160 karakterle sınırlıdır

  :f20:Biliyordum.. sinir olurdum geçince kırpa kırpa bir hal olurdu mesajlarım:)
  Neyseki şimdi öyle bir sorunu yok.Friedham Hillebrand istediği kadar kısaltsın yazmıyorum..:f196:
   
 3. Cevap: SMS neden 160 karakterle sınırlıdır

  Uyussss Friedham Hillebrand. onun yüzünden mesajlarda sesli harf kullanmaz olduk.:f20::f30:
   
 4. Cevap: SMS neden 160 karakterle sınırlıdır

  hımmm..bilmiyordum:f20:neyse zaten sms kullanan biri deilim:)kısa yoldan ararım ben:):)
   
 5. Cevap: SMS neden 160 karakterle sınırlıdır

  Kendin geliştirmezsen , yapana da neden diyemezsin . . :)
   
 6. Cevap: SMS neden 160 karakterle sınırlıdır

  kampanya var 30 kontore tam 3000 bedava sms istersen özgeçmişini doğum tarihinden bu ana kadar anlat yine bitmez biterse yine bir 30 kontor gözden çıkar son gaz devam :f30::f30:adama tşk etmeliyiz hadi sms hiç olmasaydı 30 kontore 3000 sms nasıl olacaktı :):)
   
Yükleniyor...