so2 nedir yapı formülü

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Misafir tarafından 18 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. so2 nerelerde kullanılır?

  Doğada yaygın olarak bulunan genellikle sarı renkte kimyevi bir element. Kimyada sembolü S olup çok eskiden beri bilinen elementlerden biridir.
  Özellikleri: Periyodik cetvelde IVA grubunda bulunur. Atom numarası 16 atom ağırlığı ise 32.064’tür. 2- 4+ ve 6+ değerliklerini alabilir. Oksijensiz bileşiklerinde kararlı olup dâimâ 2- değerliklidir. Reaksiyon verme kabiliyeti oldukça iyi olup soygazlar hâriç diğer elementlerin hepsi ile reaksiyon verir.
  Kükürtdioksit (SO2); renksiz atmosferik basınçta iğneleyici astım yapan bir gaz veya yüksek basınçta renksiz bir sıvıdır. Kükürdün havada yakılması ile elde edilir. Ayrıca metal sülfürlerin kavrulması ile hidrojen sülfürün yakılması ile ve yağ tabiî gaz rafinasyonunda veya gaz fabrikasyonunda yan ürün olarak elde edilir. Suda bol miktarda çözünerek sülfit asidini meydana getirir. Alkol ve eterde çözünür. 0°C’de spesifik giavitesi 143’tür. Sıvı SO2 elektrik akımı iletmez. Atmosfer basıncında -10°C’de kaynar. Yağların ve yiyeceklerin beyazlatılmasında etlerin saklanmasında kimyasal maddelerin elde edilmesinde kâğıt îmâlatında soğutmada ve camların tavlanmasında kullanılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Eki 2013
Yükleniyor...