Sosyal Medyada Açılan Sahte Hesaplar Suç Sayılacak

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Sosyal Medyada Açılan Sahte Hesaplar Suç Sayılacak

  [​IMG]


  Günümüzde sinsi bir şekilde takip etme ve özellikle sevmediği kişi ve kurumlara farklı profiller üzerinden sallama konuları açanlar oldukça fazla.

  En dikkat çeken detaylardan biri ise siyasi fikirleri bu sahte hesaplarüzerinden paylaşanlar kendini güvene aldığını ve kimliğini gizlediğini sanıyor.

  Ancak ilk adımı İngiltere’nin atmış olduğu bir adım ile sosyal medyada taciz ve intikam amaçlı açılan ve kişileri rahatsız eden sahte hesaplar kanunen suç sayılabilecek.

  İngiltere’de önerilen yeni düzenlemelere göre sosyal medyada taciz veya intikam amacı ile açılan sahte hesaplar suç sayılarak, hesapları açanlar yargılanacak.

  İngiltere kraliyet savcılık teşkilatı Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında sahte hesaplar açarak, başkalarını rahatsız eden, küçük düşüren veya taciz edenlere karşın savcılara nasıl cezai yaptırımlar uygulanacağına ilişkin önergeler yayınladı.

  The Daily gazetesinde bulunan bir habere göre taslak yönetmelik, bu hesapların açılmasını suç sayıyor ve hesap sahiplerine yargı yolunu açıyor.

  Gazeteye konuşmuş olan bir savcı bu kişiler sahte hesaplar kullanınca veya sahte isimle internet sayfaları açınca izlenemeyeceklerini düşünüyorlar, ancak durum öyle olmuyor. Failler internete resmen ayak izlerini bırakıyorlar dedi.

  Kraliyet savcılık teşkilatı sözcüsü, yönetmelik ile ilgili örneğin bir mağdurun adı ile sahte hesap açılır ve hakkında yalan bilgiler paylaşılarak itibarına zarar verilebilir.

  Sosyal Medyada Açılan Sahte Hesaplar Suç Sayılacak
  Guardian gazetesinde ilgili bir haberde internette faaliyet gösteren Facebook gibi sosyal medya şirketlerinin, İngiltere ve Galler’de internette kadınlara yönelik tacizlere karşın mücadele etmek için savcılara gerekli eğitimlerin verileceği yazıyor.

  CPS başkanı Jenny Hopkins Guardian gazetesine yapmış olduğu bir açıklamada, sosyal medya kadınlara karşı şiddet için giderek çok daha sık kullanılan bir araç haline gelmektedir. Twitter’ın gelecek aylarda avukatları eğitecek olması gerçekten olumlu bir gelişmedir, dedi.

  Birleşmiş Milletlerin 2015 verilerine göre Avrupa Birliğinin genelinde siber olarak şiddete maruz kalan 15 yaş ve üzeri kadınların sayıları 33 milyon.

  Altı hafta süresince görüşülecek olan taslak metninin yılın sonuna doğru yürürlüğe girmesi planlanıyor.

  Yani paylaşım yapanın adı Ali, ancak hesap Ahmet ise Ahmet cezayı alacaktır. Ancak ülkemizde böyle bir yaptırım olacak mı ilerleyen zamanlarda göreceğiz.
   
Yükleniyor...