Soyadı Kanunu ne zaman yürürlüğe girdi

'Tarih Bölümü' forumunda Sitem tarafından 30 Ara 2011 tarihinde açılan konu


 1. soyadı kanunun kabulü

  Türkiye soyadı kanunu

  Soyadı Kanunu, her Türk vatandaşına bir soyadı taşıma yükümlülüğü getiren 2525 sayılı kanundur. 24 Haziran 1934 tarihinde kabul edilmiş, 2 Temmuz 1934 günü resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun kabulünden sonra soyadı, Türkiyede kişilerin kimliğinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Soyadı Kanunu'nun kabülü, toplumsal alanda yapılan Atatürk Devrimleri'nden birisidir.

  Kanuna göre söylerken ve yazarken ön ad önde, soyad sonda kullanılmalıdır. Edebe aykırı ve gülünç soyadlarının, aşiret, yabancı ırk ve millet isimlerinin, rütbe ve memuriyet bildiren isimlerin soyadı olarak alınmasına izin verilmez. Soyadı seçme görevi “kocaya verilmiştir.

  Yasanın amacı, o güne kadar kişilerin öz adlarının yanında bir soyadı yerine dini sosyal ve ailevi unvanlar taşımalarının yol açtığı ayrımı ortadan kaldırmak ve nüfus işlemleri, askere alma, okul kaydı, tapu işlemleri gibi alanlarda yaşanan karışıklıkları gidermekti. Bu yasayı takiben 26 Kasımda çıkarılan 2590 sayılı kanunla "ağa", "hacı", "hafız", "molla", "hoca", "efendi", "bey", "beyefendi", "hanım", "hanımefendi", "paşa", "hazret" gibi unvan ve lakapların kullanılması yasaklandı.

  Soyadı Kanununun çıkmasından 5 ay sonra 24 Kasım 1934 tarihinde TBMM tarafından oybirliği ile kabul edilen 2587 sayılı kanunla cumhurbaşkanı Mustafa Kemale “Atatürk soyadı verildi. 17 Aralık 1934te çıkarılan yasa ile bu soyadının diğer kişiler tarafından kullanılması yasaklandı. Kızkardeşi Makbule Hanım dahi Atatürk değil, “Atadan soyadını almıştır.

  Kanunun “yabancı ırk ve millet isimlerinin kullanımını yasaklayan 3. maddesi; anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı bulunduğu iddiası ile tartışma ve dava konusu olmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012
Yükleniyor...