Spor Yapmak Neden Önemlidir ?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Spor Yapmak Neden Önemlidir ?

  [​IMG]
  Genç yada yaşlı her yaştan insanın mutlaka spor yapması gerekir. Spor yapmak neden önemlidir diye sayacak olursak emin olun ne vaktimiz yeter ne de sayfamız… Biz bu konumuzda belli başlı noktalara dikkat çekeceğiz.

  Her insan spor yapmalıdır dedik. Çok doğru söyledik çünkü spor yapmak kemikleri güçlendirir. Osteoporoz yaşın ilerlemesi ile birlikte görülen ciddi bir sağlık problemidir. Kadınlarda menopozdan sonra görülen kemik şikayetleri de spor sayesinde en aza indirgenmiş olacaktır. Neden? Çünkü başta söyledik spor kemikleri güçlendirir.

  Spor yapmak hafızanızı da güçlendirir. Nasıl mı? Spor ve egzersiz beyin hücrelerine sağladığı yüksek miktarda besin ögesi ve bol oksijen ile beyinsel yaşlanmayı geciktirir. Bu da son günlerde sıkça karşılaşılan hafıza sorunlarını en aza indirir.

  Spor yapmak neden önemlidir? Spor yapan vücut daha dinç olur. İlk başlarda size eziyet gibi gelsede zamanla vücudunuz spora alıştıkça onsuz duramayacak ve eksikliğini hissedeceksiniz. Ayrıca enerji seviyeniz artacak ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

  Spor yapmak diyabet ve kansere karşı kalkan görevi görür. Yok artık dediğinizi duyar gibiyim. Spor yaparsanız vücudunuzun ensüline karşı duyarlılığı artar ve kan şeker seviyesi düşer. Bunu ben söylemiyorum tabiki bu işin uzmanları söylüyor. Kan şeker seviyeniz düşünce de pankreas bezinde yeniden ensülin yapımına gerek kalmaz.

  Ve spor yapmak depresyonu ve anksiyeteyi azaltır. Duygusal rahatlık sağlar. Yapılan araştırmalar sporla uğraşan kimselerin daha az stresli olduğunu ortaya çıkarmıştır. İşte bu saydığımız nedenlerden dolayı spor yapmak önemlidir.
   
Yükleniyor...