ßonnie Wright hayatı, ßonnie Wright biyografisi

'Biyografi' forumunda cCasT tarafından 13 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. ßonnie Wright
  ßonnie Wright hayatı
  ßonnie Wright biyografisi

  [​IMG]

  O ve ailesi 1877 yılına kadar Madison, Wisconsin'da oturdular. 1879'dan 1883'e kadar Madison'daki bir askeri okulda eğitim gördü.Bu eğitimin ardından Wisconsin Üniversitesi'nde bazı teknik resim ve matematik dersleri aldı. Ama Chicago'da Joseph Lyman Silsbee'nin yanında çalışmak için okuldan ayrıldı. Burda birkaç ay çalıştıktan sonra Louis Sullivan'ın yanında işe başladı.

  Wright iç mekan tasarımıyla ilgili yeni bir fikir geliştirdi. Odaları (mekanları) tekil fonksiyonuna (işlevine) göre kutu halinde geri çekti. Böylece bu kutuları gerek üstüste gerekse içiçe geçirerek ortak kullanımlı mekanlar yarattı. Tavan yüksekliğindeki ince oynamaları ve belirlenmiş hacimlerdeki bölcüleriyle, tanımlanmış mekan ve eklenmiş mekan arasındaki zıtlığı yaratmış oldu. Bu deneyimlerden yola çıkarak Wright bu fikirlerini geliştirerek Prairie House projesinde uygulamıştır. Uzun, alçak bina; havada uçan planlar ve yatay vurgu.

  Wright olgunlaşan bu konut projeleri temel bir haç (L veya T şeklinde) etrafında konumlanıyordu. Tuğla, ahşap ve sıva gibi basit malzemeler kullanıyordu tasarımlarında.

  1914'te Wright karısını ve ev halkından birkaç kişiyi hizmetlilerinden birinin çıkardığı yangında kaybetti. Yangın onun karısı için yaptığı evde oldu (Taliesin house). Bu ev aynı zamanda onun stüdyosuydu. Bu trajedi onun mimarisine de etki etti. Bütünlüğünü koruyan tasarımlar yaptı. 1920'lerde de pek çok proje yaptı ve böylece teorik olarak Wright yeni bir yönle kendisinin en iyi projelerine imza attı.