Stendhal Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 21 Mar 2012 tarihinde açılan konu
 1. Stendhal

  Doğum 23 Ocak 1783/Grenoble
  Ölümü 23 Mart 1842/Paris
  Meslek Romancı, yazar
  Asıl adı Marie-Henri Beyle'dir. Mahlası olan Stendhal ile anılır.Fransız olan yazar; gezi yazısı, biyografi, roman ve deneme türlerinde eserler vermiştir. Realizm akımından etkilenmiştir. Eserleri buna göre şekillenmiştir.

  HAYATI
  23 Ocak 1783’te Grenoble’da doğdu. Burjuva bir ailenin çocuğuydu. Babasının adı Cherubin, annesinin adı Hanriette Gagnon’dur. Sekiz yaşındayken annesini kaybetti, disiplinli ve muhafazakâr olan teyzesinin ve babasının etkisinde yetişti. 30 Ekim 1799’da askeri okulun sınavına girmek için Paris’e kuzeninin çalıştığı Savaş Bakanlığı’na gitti. Daha sonra süvari birliğinde teğmen olarak İtalya’ya gitti.

  ASKERLİK YILLARI

  1801 yılında Napolyon Bonapart’ın ordusunda görev alarak sefere çıktı bu arada bir komutanın asistanı olarak Brescia’da üç ay kaldı. Almanya, Avusturya ve Rusya’da askeri görevlerde bulundu ama savaşlarda asla yer almadı. 1812 yılında Napolyon ile birlikte Rus seferine katıldı ve Moskova’nın yok oluşuna şahit oldu.O dönemde önemli notlar tuttu fakat bir kısmını Rusya’dan geri çekilirken kaybetti. Stendhal ismini de bu dönemde seçmiştir.

  ASKERLİKTEN SONRAKİ YILLARI

  1814’de Napolyon’nun düşüşünden sonra Milano’ya yerleşti ve ertesi yıl Parma’yı ziyaret etti ve bu ziyaret üçüncü romanı olan Parma Manastırı’na ilham kaynağı oldu.1817’de İtalya’daki deneyimlerini ve ona olan sevgisini Roma, Napoli ve Floransa adlı kitaplarında anlattı. 1818’de Napolyon’un Hayatı’nı yazmaya başladı. 1821’de yasa dışı bir örgüt olan İtalyan örgütüne katıldığı gerekçesiyle Milona’dan uzaklaştırıldı. Bunun üzerine de Batı Avrupa’yı dolaşmaya başladı ve bu sırada yaşadığı tecrübeler, sahip olduğu düşünce ve hisler daha sonraki romanlarının temelini oluşturdu.

  SON YILLARI VE ÖLÜMÜ

  İlk romanı Armance’i 1827’de, 1830’da da Kırmızı ve Siyah’ı yazmıştır.1831’de ise Triste’de bir süre konsolosluk yapmıştır.1841 yılında kısa bir süre felç oldu ve 1842 yılının 22 Mart gecesi öldü.Mezarı Montmarte Mezarlığı’nda bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...