Stephane Mallarme Hayatı ve Edebi Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 21 Mar 2012 tarihinde açılan konu 1. Stephane Mallarme

  Doğum 18 Mart 1842/Paris
  Ölümü 9 Eylul 1898/Vulaines-sur-seine
  Meslek Şair
  Stephane Mallarme, Fransız, şair. Sembolizm akımının öncüsü ve en güçlü temsilcisidir.

  HAYATI
  Fransız akımının öncüsü olan Fransız şair Stèphane Mallarmè 18 Mart 1842 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde doğdu. 9 Eylül 1898 tarihinde Paris yakınlarındaki Valvins kentinde yaşamını yitirdi.

  EĞİTİM HAYATI

  Sens lisesinde ortaöğrenimini yatılı olarak yaptı.Edgar Allen Poe’yu anlayabilmek için ingilizce öğrendi.1863 yılında Ingiltere’ye gitti ve Ingilizce öğrenim dalında yeterlik belgesi aldı. Fransa’ya dönünce Tournon Koleji’nde öğretmenlik yapmaya başladi.Bir süre Besancon ve Avignon şehirlerinde yaşamını sürdürdü fakat 1871 yılında Paris’e döndü. öğretmenlikten 1895 yılında emekli oldu.

  EDEBİ HAYATI

  1880 yılından sonra Paris’te Roma Sokağı’ndaki evinde ‘Salı Toplantıları’ düzenlemeye başladı ve böylelikle büyük bir üne kavuştu. Mallamè yapıtlarında seçkin ve karmaşık bir anlatım kullanmıştır ve şiirin gizemli olması gerektiğini söyledi ve savundu. Şiirlerini Art Libre’de yayımladı. Bir ara La Dernière Mode adında dergi çıkardı. Paul Verlaine öldükten sonra kapalı şiirin ustası ve ‘şairler prensi’ olarak anılan Stèphane Mallarmè’yi Sartre,Fransız şairlerin en büyüğü olarak nitelendirmistir.19. yüzyılda Fransız şiirinde sembolizm öncülerindendir. Stèphane Mallarmè için şiirin özü kapalılık ve anlaşmazlıktır. Yapıtlarından bazıları ‘Eski Tanrılar’ , ‘Saçmalar’ , ‘Koşuklar’ ve ‘Düzyazılar’ dır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Stephane Mallarme Hayatı
 1. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  894