Stephen Hawkıng Kimdir – Stephen Hawkıng Hayatı

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 29 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Stephen Hawkıng kim,
  Stephen Hawkıng hakkında bilgi,
  Stephen Hawkıng biyografi,

  Stephen Hawkıng

  [​IMG]

  Stephan Hawking 8 ocak 1942′de (Galileonun doğumundan tam 300 yıl sonra) Ingiltere Oxfordda doğdu.Ailesi kuzey Londrada oturuyordu.Fakat II. dünya savaşı sırasında burası bebek dünyaya getirmek için çok emniyetli bir yer değildi. Bu yüzden Oxforda taşındılar. Hawking sekiz yaşında iken, kuzey Londradan 20 mil uzaktaki St Albans gitti.Onbir yaşında St Albans okuluna kayıt oldu.

  Buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu Oxford üniversite si kollejine devam etti.
  Stephan babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği seviyordu. Fakat okulun matemetik bölümü mevcut değildi. Bu yüzden onun yerine fizik okumaya başladı. Üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi.

  Stephan daha sonra Cosmology üzerine çalışmak üzere Cambridge e gitti. O zamanlar Oxford da Cosmology üzerine çalışma yoktu. Cambridgede Fred Hoyleu supervisor olarak istemesine karşın süpervisorü Denis Sciama idi. Doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville de Caius kollejde profesör asistanı oldu. 1973′de Astronomi Enstütüsünden ayrıldıktan sonra Stephan uygulamalı matematik ve teorik fizik bölümüne geçti. 1979′dan sonra matematik bölümünde Lucasian profesörü oldu. Bu profesörlük 1663 yılında üniversite parlemento üyesi olan Henry Lucas tarafından kurulmuştu. Ilk olarak Isaac Barrow sonra 1669′da Isaac Newtona verilmişti.

  Stephan Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Roger Penrose ile birlikte Einsteinin Uzay ve Zamanı kapsayan Genel görecelik teoreminin Big Bangle başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Quantum Teorisi ile Genel Görecelik Teorisinin birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu yirminci yüzyılın ikici yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucuda karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Diğer bir sonucda evrenin bir sonu ve sınırı olmadığıydı. Buda evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çercevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

  Onun birçok kitabından bazıları, The Large Scale Structure of Spacetime, General Relativity: An Einstein Centenary Survey, ve 300 Years of Gravity. Stephen Hawkingin en popüler ve ençok satan iki kitabı; A Brief History of Time ve daha sonraki kitabı, Black Holes and Baby Universes and Other Essays.
  Profesör Hawking 12 onur derecesi almıştır. 1982′de CBE ile ödüllendirilmiş,bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır. Royal Societynin ve National Academy of Sciences (Amerikan ulusal bilimler akademisi(N.A.S.) ) üyesidir.

  O teorik fizik çalışmaları ve yüklü programına rağmen ailesine (üç çocuk ve bir torun) her zaman zaman ayırmayı bilmiştir.