su kirliliği hangi il veya ülkelerde çok fazladır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 23 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. su kirliliği ile ilgili şiirler,sloganlar,su kirliliği nedir,su kirliliği ile ilgilenen kurum ve kuruluşlar ve son olarak su kirliliği hangi il veya ülkelerde çok fazladır?
  lütfen soruyu cevaplayınız...

  Cevap: su kirliliği hangi il veya ülkelerde çok fazladır?

  Yer yüzündeki sular, güneşin sağladığı enerji ile sürekli bir döngü içinde bulunur. İnsanlar, ihtiyaçları için, suyu bu döngüden alır ve kullandıktan sonra tekrar aynı döngüye iade ederler.Bu süreç sırasında suya karışan maddeler, suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini değiştirerek su kirliliği olarak adlandırılan durum ortaya çıkar.

  SINIR AŞAN SULAR

  Suyun böylesine değerli olması günümüzde sınır aşan sular konusunu ortaya çıkarmıştır. Ve bu gelecekte yaşanabilmesi olası su savaşlarının tetikleyicisi olarak görülüyor. Sınır aşan su bir ülkede doğup başka bir ülkenin topraklarına akan sulardır. 1996 yılında kurulan Dünya Su Konseyi sınır aşan sulardan doğan sorunları engellemeyi amaçlıyor.
  SINIR AŞAN SULAR
  Sınır Aşan Nehir 200
  Dünya sularına oranı % 30
  Ülke sayısı 140
  Dünya nüfusuna oranı % 40

  Türkiyenin de sınır aşan sular problemi mevcut. Meriç, Fırat, Dicle gibi bütün sınır aşan nehirler ülkemiz için uzun süre problem oldu. Bu problemlerin temel sebebi Hormon Doktrini idi. Hormon doktrinine göre suyun kaynağının bulunduğu ülke su üzerinde mutlak egemenliğe sahiptir.

  Bu doktrinden yola çıkarak Bulgaristan Meriç Nehrinin kendi ülkesinden doğduğu için tüm kullanma hakkının kendinde olduğunu iddia etmektedir. Bu yüzden 1993 yılında yaşanan kuraklıkta Türkiye Bulgaristandan su satın almak zorunda kalmıştır. Fırat ve Dicle için ise tamamen tersi bir durum söz konusudur. Güney komşularımız bizim bu suları çok kullandığımızı ve kendilerine çok az su kaldığını iddia etmektedir. Özellikle Güneydoğu Anadolu projesi bizim için iyi onlar için endişe verici bir gelişme idi. İddia ettikleri Türkiyenin bu projeyle daha da fazla su kullanacağı kendilerine az su kalacağı idi. Fırat nehri ülkemiz topraklarından çıktıktan sonra önce Suriye ye ardından da Irak topraklarına geçiyor. Irak Suriyeden daha fazla su istiyor fakat Suriye ise Türkiyenin vermediğini bahane ederek buna pek yanaşmıyor.

  Bu durum iki ülkeyi savaşa oldukça yaklaştırmıştı.
  Türkiye ve güney komşuları bu sorunları çözmek üzere kendi aralarında komisyonlar kurdu. Amaçlanan uzmanların Türkiye, Irak ve Suriyeye gidip bu ülkelerin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu tespit edip buna göre paylaşım planı hazırlamaktı. Ancak Suriye ve Irak kendi ülkelerinde araştırma yapılmasına imkan vermemesiyle bu proje de sonuçsuz kaldı.

  Dünyada sınır aşan sular konusu 1997 yılında yapılan bir antlaşmaya göre düzenlenmektedir. Buna göre;
  1- Suyun kaynağının bulunduğu devlet daha fazla kullanma hakkına sahiptir.

  2 - Su mecrasını ve seyrini bozmadan diğer ülkelere de su verecek.

  Türkiye bu Antlaşmaya dayanarak hareket etmekte ve aşağı mecrada bulunan ülkeler Suriye ve Irakın haklarını çiğnemeden bu su üzerindeki kullanım haklarını değerlendirmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...