Su tasarrufu neden önemlidir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 23 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Su tasarrufu neden önemlidir  Su sarfiyatını önemli ölçüde azaltabilmek için basit metotlar vardır. Su tasarrufu yapmak suyu israf etmeden gerektiği kadar kullanmak önemlidir.Su tasarrufu gelecekde ülkemizin susuz ve kurak bir Ülke olmaması için çok önemlidir.

  Yaşamın devam etmesinde,insanların ve diğer canlıların kullandığı,vazgeçilmez olan maddelerin tüketimindedikkatli davranma,gereği kadar kullanma,idareli tüketmeye tasarruf denir.Üzerinde yaşadığımız dünyada,insanların ve diğer canlıların yaşamsal olarak kullandıkları,bütün kaynakların, tükenen cinsten kaynaklar olduğunu, düşünecek olursak,bu yaşamsal kaynakların bir gün tükeneceği kaçınılmaz bir sondur.

  Yağan yağmur miktarının bazı ülkelerde ziraate yeterli olmaması, sulamayı gerektirdiği için ciddi su ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu su ihtiyacının boyutu hakkında fikir sahibi olabilmek için hangi ürünün yetiştirilmesinde ne kadar su gerektiği konusunda bazı istatistikî değerler verecek olursak, sorun daha kolay anlaşılacaktır.

  Giydiğimiz bir penye tişörtün pamuğunu yetiştirmek için 7.000 litre su gerektiği dikkate alınırsa , bu önemli bilgilerden sonra su tüketimi konusunda ne kadar hassas davranmamız gerektiğinin kanısına varmış olmalıyız.

  Su kaynaklarının verimli kullanılması, suyun israf edilmemesi ve böylece dünyada su dengesinin bozulmaması için elimizden gelen her gayreti göstermeliyiz.
   
  Son düzenleme: 23 Oca 2014
Yükleniyor...