Süheyl Ünver Hayatı ve Eserleri

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 22 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Süheyl Ünver

  Doğum 1898-İstanbul
  Ölüm 14 Şubat 1986-İstanbul
  Meslek Yazar, doktor
  Süheyl Ünver, Türk tıp tarihçisi, hekim, ressam ve tezhipçidir.

  HAYATI
  17 şubat 1898 yılında İstanbul’da doğan Ünver, ilk ve ortaöğrenimini bitirdikten sonra 1920 yılında da Mekteb-i Tıbbiye’den mezun oldu. Haseki Hastanesi’nin dahiliye bölümüne girerek burada Akil Muhtar Özden’in asistanı olarak çalışmaya başladı.

  Sanatçı bir aileden gelen Ünver, 1916/23 yılları arasında dönemin önemli isimlerinden dersler alarak aile geleneğini devam ettirdi. Tezhip, ebru ve hat sanatları alanında kendini geliştirirken 1923 yılında Medresetü’l-hattatin’den de bu alanda icazetname aldı. Yine aynı yıl resim alanında Hoca Ali Rıza Bey’den sulu boya ve karakalem resim yapmayı öğrendi. Sanat eğitimi devam ederken hekimlik ihtisasına da devam eden Ünver, hocasının desteği ile 1927 yılında Paris’e giderek Pitie Hastanesi’nde ihtisasını tamamladı. Yurda döndükten sonra Tıp Fakültesi’nde akademik hayata geçti ve 1933 yılında Tıp Tarihi Enstitüsü’nü kurdu. Bu enstitü bünyesinde bir dergi çıkardı ve Türk-İslam tıbbına ilişkin temel kaynakların tercümanlığını yapmaya başladı. Sırasıyla profesörlük ve ordinasyüslüğe kadar yükseldi ve 1958/59 yıllarında Amerika’da misafir profesör olarak bulundu.

  EĞİTİME KATKILARI
  1967 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne geçen Ünver burada ikinci bir tıp tarihi ve deontoloji kürsüsü kurdu. Verdiği tıp tarihi dersleri yanında aynı zamanda Türk süsleme sanatı ile ilgili seminerler düzenledi. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da kongreler ve seminerler de bulundu ve tebliğler sundu.

  1973 yılında emekliye ayrılsa da çalışmalarını kesintisiz olarak yürüttü, özellikle Tıp Tarihi Enstitüsü’ndeki tezhip derslerini ölümüne kadar devam ettirdi.

  1986 yılında hayatını kaybeden Süheyl Ünver’in kabri Edirnekapı’daki Sakızağacı Mezarlığı’ndadır.

  ÇALIŞMALARI
  Örnek alınacak bir çalışma azmine sahip olan Süheyl Ünver, yapmış olduğu yayınlarda Türk Tıp Tarihi üzerinde yoğunlaştı. Bu alandaki çalışmaları 2 gruba ayrılmakta, ilkini ünlü hekimlerin hayat hikayeleri ve tıp’a olan katkıları ikincisini tıbbi kurumlarla ilgili yazıları oluşturdu. Yapmış olduğu bu çalışmalardan yalnızca Selçuklu dönemi tıp tarihi kitap haline getirildi.

  Bilim ve sanat tarihi üzerine de yoğunlaştı, İstanbul, Anadolu ve Avrupa kütüphanelerinde bulunan yazma eserleri inceledi ve Selçuklu-Osmanlı alanında tecrubi ilimlerin gelişimini araştırdı. Bu alanda dikkate değer eserleri İstanbul Rasathanesi’ndedir.

  Gezip gördüğü şehirler için seyahat defteri hazırladı ve bu defteri kendince zenginleştirdi. Evliya Çelebi ve Katib Çelebi’yi kendi bünyesinde birleştiren Süheyl Ünver, hazırladığı bu el yazması defterlerden sadece Süleymaniye Kütüphanesi’ne 1150 tane vakfetti. Bunun dışında arşivinin bilim tarihi ile ilgili kısımlarını İstanbul Kandilli Rasathanesine, tarihle ilgili kısmını Ankara Türk Tarih Kurumu’na bağışladı.

  SANATÇI KİŞİLİĞİ
  Sanat tarihçisi sıfatıyla Türk süslemesinin her dalı için özgün araştırmalar yapan Ünver, aynı zamanda usta bir müzehhip, ressam ve şairdir. 1940’lı yıllarda Güzel Sanatlar Akademisi’nde başlattığı, daha sonra Topkapı Sarayı Nakışhanesi’nde ve İstanbul Üniversitesi bünyesinde devam ettirdiği Türk süslemesi kurslarında birçok öğrenci yetiştirdi.

  Yapmış olduğu sulu boya resimlerinden 240 tanesi ‘’İstanbul’’ , ‘’Sevdiğim İstanbul’’ ve ‘’İstanbul’dan Bir Demet’’ adları halinde albümleştirilerek İstanbul Belediyesi tarafından yayımlandı.

  ESERLERİ
  Başta tıp olmak üzere çoğu bilim, kültür ve sanat tarihine dair 2000’e yakın kitap, makale, tebliğ, ansiklopedi maddesi ve gazete yazısı kaleme aldı.

  Bu eserlerinden bazılarına ise; ‘’Uygurlarda Tababet: VIII-XIV , Tıb Tarihi cilt I-II , Selçuk Tababeti: XI-XIV , İlim ve Sanat Bakımından Fatih Devri Notları, Ressam Levni: Hayatı ve Eserleri, Fatih Devri Yemekleri, İstanbul’da Sahabe Kabirleri, Türk Farmakoloji Tarihi:Tenzu Kursları, Yahya Kemal’in Dünyası, Türk Tarihi Yıllığı I-II, Bir Ramazan Binbir İstanbul’’ gibi kitapları örnek verilebilir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Süheyl Ünver Hayatı
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,196
 2. YAREN
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  1,045
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,839