Suların sertliğini nasıl giderebiliriz

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 16 Şub 2015 tarihinde açılan konu

 1. Suların Sertliği Nasıl giderilir

  Bazı sularda çok fazla kalsiyum ve magnezyum çözünmüştür. Bu sulara sert su denir. Bazı sularda ise kalsiyum ve magnezyum oranı azdır bu sulara da yumuşak su denir.

  Kalsiyum ve magnezyum iyonu oranı yüksek olan suların kullanılabilir hale getirilebilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Kullanılacak su miktarı az ise su kaynatılıp soğutulabilir. Böylece suya sertlik veren iyonlar kalsiyum karbonat halinde çöker.

  Ca+2 + CO3-2 + Isı —> CaCO3+ Yumuşak su
  Kullanılacak su miktarı fazla ise musluğa bağlanan borulara iyon değiştirici reçine yastıkları takılır. Özellikle çamaşır ve bulaşık makinelerinin su giriş musluklarına reçine yastıkları takılır. Evlerde kullanılan su filtrelerinde de reçine yastıkları bulunmaktadır. İyon değiştirici reçine yastıkları ile su içindeki kalsiyum ve magnezyum iyonları çökeltilerek yerine sodyum iyonları verilmektedir. Burada suya verilen sodyum iyonlarının suya vermiş olduğu sertlik kalsiyum ve magnezyuma göre çok daha düşüktür.

  İyon değiştirici reçineli sistemler genelde sodyum iyonları ile sertlik iyonlarını yer değiştirterek çalışırlar. Proses esnasında su reçine tanecikleri arasından süzülerek geçer. Reçine tanecikleri üzerindeki elektrik yükü sodyum iyonlarını reçine taneciği üzerinde tutar. Ancak, reçine taneciklerinin aynı zamanda sertlik minerallerini tutma kabiliyeti de vardır. Reçine taneciklerinin sertlik minerallerini tutma kabiliyeti sodyum iyonlarını tutma kabiliyetine göre daha fazladır. Bu şekilde iyon değişimi gerçekleşir.
  Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme ‘rejenerasyon' adı verilir. Rejenerasyon esnasında tuzlu su reçine tankına verilir ve reçine sodyuma doyurulur. Reçine tankında biriken yüksek konsantrasyondaki sodyum iyonları sertlik iyonlarını reçine taneciklerinden ayırır. Reçine daha sonra temiz su ile durulanarak, fazla tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Reçine tankı tekrar sertlik iyonlarını tutmaya hazır durumdadır.
  Bu türlü yöntemler kullanılarak suya sertlik veren iyonlar sudan uzaklaştırılır ve içimi daha yumuşak sular elde edilmiş olur.
   
Yükleniyor...