süleyman peygamber ve karınca

'Dini Bilgiler' forumunda ZORBEY tarafından 26 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Karınca ile Süleyman Peygamber
  Hz Süleyman ve karınca
  Hz Süleyman ve neml

  Arapça'da "Neml" sözcügü "Karinca" anlamina geldigi için Kur'an'in Neml Suresi'nde, Süleyman "peygamber"in karinca'larla "karinca" dilinde ve Kus'larla da "kus" dilinde konustugu, bu dil'lere vakif oldugu için cin'lerden ve kuslar'dan olusan ordular kurdugu ve karincalarin da bu ordulara yol açtiklari masal olarak anlatilir.

  Bir gün Süleyman Peygamber (a.s) bir karıncaya bir yıllık yiyeceğinin miktarını sorar.
  Karınca da,
  "Bir buğday tanesi yerim" diye cevap verir.


  Cevabın doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen Süleyman Peygamber (a.s) karıncayı bir şişeye koyar. Yanına da bir buğday tanesi koyarak hava alacak şekilde şişeyi kapatır. Ondan sonra da bir yıl bekler. Müddeti dolunca şişeyi açtığında bir de bakar ki karınca buğday tanesinin yarısını yemiş, yarısını da bırakmıştır. Kendi kendine meraklanır. Acaba neden yemedi?


  Bunun üzerine Hz. Süleyman (a.s) karıncaya buğday tanesini tamamen neden yemediğini sorar.
  Karınca da,
  "Daha önce benim yiyeceğimi yüce Allah (c.c) verirdi. Ben de O'na güvenerek bir buğday tanesini tamam olarak yerdim. Çünkü O beni asla unutmaz ve ihmal etmezdi. Fakat bu işi sen üzerine alınca doğrusu nihayet bu aciz bir insandır diye sana pek güvenemedim. Belki beni unutup yiyeceğimi ihmal edebilirsin. O yüzden de bir yıllık yiyeceğimin yarısını yiyerek, diğer yarısını da ertesi yıla bıraktım" diye cevap verdi.
   
Yükleniyor...