Sultan 3. Selim’in Özel Yaşamı

'Tarih Bölümü' forumunda Blue tarafından 31 Mar 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sultan 3. Selim’in Özel Yaşamı

  Sultan 3. Selim babası ve amcasının eğitimine verdiği önemden dolayı bilgili ve kültürlü bir şehzade olarak yetişti. Bir yandan doğu kültürüne ilgisini devam ettirirken batı kültürüne de ilgi duyuyordu. İlk defa 1797 yılında Sultan 3. Selim zamanında İstanbul’a Avrupa’dan gelen bir grup opera gösterisi sergiledi. Fransız mimar ve ressam Antoine Ignace Melling İstanbul’da birçok yapılar inşa etti.

  İstanbul’un çeşitli manzaralarını gösteren gravürler çizdi. III. Selim’in kızkardeşi Hatice Sultan’ın Melling tarafından Ortaköy semtinde inşa edilen sarayı İstanbul halkı ve Avrupalılar arasında çok ün kazandı. Bir yandan da eleştirilere neden oldu. Sultan 3.Selim sık sık kızkardeşinin sarayına uğramaktan büyük zevk alırdı.

  3. Selim şiir ve müziğe çok meraklıydı. İlhami mahlasıyla birçok şiirler yazdı ve çok sayıda şarkı besteledi. Klasik Türk Müziğindeki suzidilara, şevkefza, şevk-u tarab, Arazbarbûselik ve nevakürdi makamları 3. Selim’in buluşlarıdır. Dini müzik olarak ayin, durak, nat, ilahi formunda, din dışı müzik olarak Kâr, beste, semai, şarkı, köçekçe, peşrev, saz semaisi formunda 64 civarında eser bestelemiştir. Sultan 3. Selim’in yazdığı saltanatın gelip geçici olduğunu anlatan bir manzume şöyledir:

  Bağ-ı âlem ıcre zâhirde safâdır saltanat
  Dikkat etsen mânevi kavgaya cardır saltanat
  Bu zamanın devletiyle kimse mağrur olmasın
  Kâm alırsa adl ile ol dem becâdır saltanat
  Kesbeder mi vuslatın bin yılda bir âşık ânın
  Meyleder kim görse ammâ bîvefadır saltanat
  Kıl tefekkür ey gönül çarhın hele devranını
  Ki safâ ise velev ekser cefâdır saltanat
  Bu Cihan’ın devletine eyleme hırs-ü tamâ
  Pek sakın İlhamî zira bîbekadır saltanat
   
Yükleniyor...