Sultanların Aşkı-Aşk-ı Selatin Sergisi

'Medya Bölümü' forumunda Wish tarafından 4 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hürrem Sultan'ın Kanuni Sultan Süleymana Yazdığı Aşk Mektupları
  Hürrem Sultan'dan Sultan Süleyman'a Aşk Mektupları


  Kanuni Sultan Süleyman'a olan aşkıyla Osmanlı tarihinde önemli bir döneme imza atan Hürrem Sultan'ın Kanuni'nin sefere gittiği dönemlerde kaleme aldığı yedi mektup, bugün "Sultanların Aşkı-Aşk-ı Selatin' adlı sergide Airport Outlet Center'da sergilenmeye başladı.

  1530-1545 yılları arasında kaleme alınan mektupların yanı sıra ayrıca Pargalı İbrahim’in Hatice Sultan’a yazdığı 10 mektup da sergide yer alacak. Mektupları Başbakanlık Osmanlı Arşivi uzmanlarından Şefik Kanyılmaz, Rıfat Varol, Orhan Özdil, Eyüp Akış ve Mustafa Özdek gün ışığına çıkardı.

  'CANIMIN PARÇASI'

  1540 yılında Kanuni'nin Macaristan seferinde olduğu dönemde Hürrem Sultan'ın kaleme aldığı mektup, "Canımın Parçası Sultanım" diye başlıyor.


  'YÜREĞİMİN TEK İLACI'

  "Sana kavuşabilmek için sabahlara kadar dua etmekteyim. İçimi yakan dudaklarına bir daha dokunabilir miyim diye avazım çıktığı kadar Allah'a yalvarmaktayım. Sen, gamlı, kederli yüreğimin tek ilacısın. Gönlüm, ancak senin yanında huzur bulabilir. Bu kölen, sinesinden fışkıran özlem dolu yüz binlerce yanık yakarışı sana arz eder."
   
Yükleniyor...