Sünnetin yararları ve önemi

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 3 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sünnetin yararları ve önemi
  Sünnetin olmanın önemi
  Sünnet sonrası bakım

  Sünnet hakkında faydalı bilgiler…

  Sünnet penisin uç kısmını saran, prepisyum adı verilen sünnet derisinin kesilerek alınması ve penis uç kısmının açığa çıkarılması işlemidir. Ülkemizde sünnet dini ve sosyal bir istek olup tüm erkek çocuklarında genel olarak uygulanmaktadır.

  Sünnet her yaşta yapılabilmekle beraber özellikle uzmanlar 3 ile 6 yaşları arasında sünnet yapılmasını çocuktaki psikolojik etkilenmeden dolayı önermemektedir. Ancak yeni doğan çocuklar için yani 0 ile 1 ay arasındaki çocuklarda cerrahi işlem kolaylığı, yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik etkilenme oluşturmaması sebebiyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir. 2500 gr ağırlığın üzerinde olup ve ilk 24 saatini doldurmuş yeni doğan bebekler sünnet için en uygun olanlarıdır.

  Sünnetin Faydaları:


  Sünnet olmak dini ve sosyal bir istek olmakla beraber oldukça faydası olan bir uygulamadır.

  • Sünnet olan erkek çocuklarında idrar yolu iltihaplanması daha az görülmektedir.

  • Sünnet olan kişilerde derinin altında taş teşekkülü sünnetten sonra görülmez.

  • Penis kanseri sadece sünnet olmayan erkeklerde görülmektedir.

  • Sünnetsiz olan kişilerin eşlerinde rahim ağzı kanserleri daha sık görülmektedir.

  • Bulaşıcı hastalıklar sünnet olmayan kişilerde daha çok görülmektedir.

  • Sünnet olduktan sonra deride sık yara görülmez.

  • Sünnetli olan kişilere göre Sünnetsiz olan kişilerde penis kanseri daha sık görülmektedir.

  • Sünnet olmak kadınlarda rahim kanseri riskini azaltmaktadır.

  • Sünnet olmak AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçişini azaltmaktadır.

  Ülkemizde sünneti sağlık memurları ve çocuk cerrahları yapmaktadır. Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu söz konusu olduğunda kesinlikle sünnet yapılmamalıdır. Öncelikle bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekmektedir. Sünnetin hastane koşullarında ve ameliyathanelerde yapılması en doğru secim olacaktır. Genellikle bir çok sağlık kurumunda lokal yani sadece pipinin uyuşturulması ve genel anestezi buda hastanın gazla uyutulması ile sünnet yapılmaktadır. Fakat son yıllarda 3.cü Ayını geçmiş çocuklarda uygulanması gerekilen anestezi şeklinin genel anestezi olması gerekmektedir. Çünkü genel anestezi hem çocuğu ruhsal bakımdan koruyacak hem de iyileşme süreci kısılacaktır.

  Lokal anestezide ise: hangi koşullarda ve yaşta yapılırsa yapılsın çocuk pipisine yapılacak olan iğne yüzünden büyük korku ve panik yaşamaktadır. bu durumda çocuğun psikolojisini oldukça etkilemektedir.

  Sünnet Sonrası Bakım:

  Uzmanlara göre kullanılan plastibell yöntemi nedeniyle herhangi bir pansuman ya da bakım gerekmemektedir. İlk 24.saat düzenli ağrı kesici 3 gün süreyle yaraya antibiyotikli merhem kullanılması uzmanlarca önerilmektedir. Ayrıca yapılan işleme ve kullanılan uyuşturucuya bağlı hafif şişlik, morluk ve pembe lekelenmeler görüle bilir. Ancak aşırı şişme, kan birikmesi ve enfeksiyon gibi durumlarda doktora haber verilmelidir.