Super Street Fighter IV PS3 İnceleme

'Oyun Bölümü' forumunda Pardus tarafından 15 May 2010 tarihinde açılan konu


 1. Super Street Fighter IV PS3 İnceleme


  İçeriğinde yer alan Türk karakter ile Super Street Fighter IV merakla bekleniyordu. Biz de test merkezimizde yapımı enine boyuna inceledik.

  Bir zamanlar Atari'cilerin yollarını eskittiğimiz, harçlıklarımızı jetonlara yatırdığımız oyunların başında geliyor Street Fighter. Özellikle de bir efsane haline gelen Street Fighter II, adeta dövüş oyunu müdavimleri için kült yapımlardan biridir. Ardından gelen devam oyunlarının bir türlü istenilen başarıyı tekrarlayamaması, tam bu seriye olan inancın yitirilmesine yol açıyordu ki, yapımcı Capcom'dan sürpriz geldi!

  Street Fighter IV, adeta ikinci oyunun dinamiğine sahipti! Geliştirilmiş görsel kalitesiyle nostaljiden başını kaldıramayanları bile günümüz oyun teknolojileriyle buluşturdu. Böylelikle emulator'ler ortadan kalktı ve yerlerine Street Fighter IV (SF4) kuruldu.  [​IMG]

  Açılın! Hakan geliyor!
  [​IMG]
  Son derece başarılı olan yeni yapım, devam oyununa gebeydi. Öyle ki, SF4'ün başarısı üzerine Capcom yeni bir versiyonun geliştirileceğini duyurdu. Super Street Fighter IV (SSF4) adını alacak olan yapım için yayınlanan görseller ve videolar, bizim için şaşırtıcı bir karakteri su yüzüne çıkardı. Yeni oyunda Hakan adlı bir Türk yağlı güreşçi yer alıyordu! Dolayısıyla SSF4, artık bizim için daha da heyecan verici hale gelmişti.

  Nihayet yapım PlayStation 3 ve Xbox 360 için satışa sunuldu (PC kullanıcıları, satış politikası engeline takıldı. Bu da demek oluyor ki, birkaç ay beklenecek). Daha önce 25 olan oynanabilir karakter sayısı, Super Street Fighter IV ile beraber 35'e çıktı. Hem de Seth, Gouken ve Akuma gibi karakterler de ilk etapta oynanabilir şekilde karşımıza çıkıyor. Eğer SF4'te bu dövüşçüleri açamadıysanız, işte size onlarla oynama fırsatı...

  Kimi Seçsem Öteki Kıskanır
  [​IMG]
  Seçilebilecek karakter adedi 35 olunca, alternatifiniz bir hayli fazla oluyor. T. Hawk, Dee Jay, Cody, Guy, Dudley, Ubuki, Makoto, Adon, Juri ve Türk karakter Hakan, yapıma yeni eklenen isimler. Ancak bunlardan 8 tanesi daha önceki Street Fighter ya da Capcom oyunlarında yer alıyordu. Buna karşın Juri ve Hakan, tamamen Super Street Fighter IV ile açılışı yapan karakterler.

  Kalabalık dövüşçü kadrosundan seçimi yaptıktan sonra, dünya haritası üzerinde noktalar belirleniyor ve serüven başlıyor. Karakterler ekrana gelmeden önce bir yenilik olarak, combo seçmeniz isteniyor. Artık özel combo hareketinizi önceden belirliyorsunuz.

  Fight!
  [​IMG]
  Yapımın temposunun hemen hemen aynı kaldığını gözlemlemek fazla sürmüyor. Yani bir zamanların Street Fighter II Turbo'sunda olduğu gibi bir etki yok Super Street Fighter IV'de. Bolca karakter, bolca vuruş stili ve kombinasyon... Özellikle birbirinden zorlu combo'lar da eklenince, yeni yapım çözülmeyi bekleyen sayısız içeriğe sahip gibi görünüyor.

  Yeni oyunla beraber, yapıma yeni mekanlar da eklenmiş. SF4'ün yetersiz sayıdaki arenalarından sıkılanlar için bu eklentiler bir hayli iyi olmuş. Bir de geçmişten gelen özellikler yerini almış yeni oyunda. Bilindiği üzere serinin efsane ismi Street Fighter II'de yer alan araba parçalama ve bidon kırma bonus bölümleri, Super Street Fighter IV ile geri dönmüş! Nostaljiyi sevenler için bu bir müjde olsa gerek!

  İyi Görünüyorsun
  [​IMG]
  Serinin yeni oyunu, dördüncü yapım ile arasında görsel bir fark bulundurmuyor. 3 boyutlu yapım, grafiksel açıdan tatmin edici gözüküyor. Efektlerle süslenen yapım, göze hoş gelen enstantaneler sunuyor. Ayrıca karikatürize edilen karakterler, eğlenceli animasyonlarla birleşince, Street Fighter'ın ruhu çocuksu bir havaya bürünüyor.
  [​IMG]
  Sesler ve müzikler açısından gayet başarılı olan yapım, atmosferi tamamlayan işitsel öğeleriyle, kullanıcıyı hiç sıkmıyor. Multiplayer modlarıyla da uzun soluklu bir oynanış vadeden yeni oyun, Street Fighter müdavimleri için biçilmiş kaftan...

  PC'ye de Bir Gün Gelecek
  [​IMG]
  Birkaç ay içerisinde PC platformuna da çıkması beklenen Super Street Fighter IV, dövüş oyunu tutkunları için çok başarılı bir alternatif. Şu an PS3 ve X360 için raflarda yer bulan yapım, 35 karakter seçeneği ve bolca combo tekniği ile, türün oyunlarından bekleyebileceğiniz birçok özelliğe sahip. Eğer Street Fighter IV'ün tadı damağınızda kaldıysa, yeni yapıma mutlaka şans vermelisiniz. Şu sıralar SF4'ün yüzüne bakmıyorsanız, öyleyse yeni yapım da uzun soluklu olarak ilginizi çekmeyebilir...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Oca 2014

Yükleniyor...