Suyun Ortak Özellikleri Nelerdir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 6 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Suyun Özellikleri
  Su Nedir Özellikleri Nelerdir

  Seryüzünde çeşitli sular mevcuttur, ancak her su içilecek nitelikte değildir. Çünkü insan vücudunda
  metabolizmanın çalışması sadece buz strüktürlü, yani hafif su ile mümkündür. Vücut, tüm işlemlerini yegane eritici olan su vasıtasıyla gerçekleştirir.

  Su, yani saf su kokusuz, tatsız ve renksizdir. Su insan hayatı için çok önemli olan bir sıvıdır. Suyunda bazı özellikleri vardır.

  Su oda sıcaklığında sıvıdır

  Su ışığı emer

  Su yeryüzünden bilinen bütün canlıların yaşaası için gerekli olan, hiçkimsenin vazgeçemeyeceği tadı olmayan kokusu olamayan maddedir.

  Su canlıların yaşamı için hayati bir önem teşkil eder. Canlı için gerekmekte olan bütün fiziksel olayların hepsi suyun özellikleri ile gerçekleşmektedir. Bu sebepten dolayı suya yaşam sıvısı adı verilmektedir. Su çıplak gözle bakıldığı zaman renksiz bir madde olarak görülür. Farklı özelliklerde bol miktarda su dünyada bulunmaktadır. Dünyada yaklaşık 1.4 milyar kilometre su olduğu söylenmektedir.

  [​IMG]

  Suyun Yapısı

  Su iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşmaktadır. Suyun Formülü H2Odur. Oksijenin yanında 104,45 derece açı oluşturabilecek bir şekilde bağlı iki tane hidrojen bulunmaktadır. Standart bir sıcaklık ve basın.ta suyun buhar ve sıvı fazı arasında değişken bir denge oluşur. Su molekülünün bir tarafı negatif diğer tarafıda pozitiftir.
   
Yükleniyor...