TaeKwonDo’nun Tarihçesi

'Spor Gündemi' forumunda Dark tarafından 7 Kas 2010 tarihinde açılan konu


 1. TaeKwonDo’nun Tarihçesi  İnsanlar ve hayvanlar kendilerini korumak için kuvvetli içgüdülere sahiptir..Dışarıdan gelecek saldırılarda vucudun hayati kısımlarını korumak için iç güdüsel olarak bir yana kaçar veya eğilirler.Taekwondonun esası kendini korumak içimn böyle,basit vucut şekillerinin çeşitlemelerinden oluşmuştur. Bu nedenle taekwondonun kaynağı dünye üzerinde insan neslinin başladığı ilk günlere kadar gider.O zamanlar hayatta kalmak için fiziksel güç gerekli idi.
  Sonrada kişinin kendisini dışarıdan gelen saldırılarda ve yaşam şartlarının geliştirilmesinde koruyucu için önleyici tedbirler alması bir gereksinme haline geldi.

  Taekwondonun savunmada saldırıcı bir sanata dönüşmesi böyle sosyal geçişten kaynaklanmıştır.

  Taekwondo tecrübe ,akıl ve hayal gücü esasına dayanan bir gelişmeden sonra şimdiki savaş sanatı haline gelmiştir.Geçmişteki ve şimdiki tarihçilerin şu andaki taekwondonun atası sayılan taekyon,Soobakhi ve Soobyokta "nın detaylı tekniklerini kavrayamamaları sonucu tarihi gelişimi ihmal etmişlerdir.Taekyon ve Soobak hakkında birçok kayıtlar olmasına rağmen tarihçiler bunları güreşle karıştırma hatasına düşmüşlerdir.

  Taekwondo töresel bir kültürün ayrılmaz bir parçası olarak,Kore tarihinin uzun devrelerinden geçmiştir.Taekwondonun kültürel özelliklerle birlikte ulusal bir savaş sanatı olarak kalabilmesi bir mucize olarak görülmektedir.

  Taş oymasından oluşan batı kültürü savaşlar boyunca ayakta kalmış ve bugüne kadar muhafaza edilmişken,uzakdoğu kültürel eserleri savaşlar boyunca devamlı tahrip edilmişlerdir.Çünki bunların çoğu tahta meteryallerdir.Bu nedenle çok acıdır ki Tumuli"nin yeraltı odalarında sadece taekwondoyu resimliyen birkaç duvar resmine rastlayabiliyoruz.Halbuki bunlardan çok daha fazlası günümüze kadar kalabilirdi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 May 2013
Yükleniyor...